Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś (środa, 31 sierpnia) w kraju

0
Podziel się:

Dziś środa, dwieście czterdziesty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz.
5.45, zachód o 19.26. Imieniny obchodzą: Bohdan, Paulina, Rajmund i Ramona.

Dziś środa, dwieście czterdziesty trzeci dzień roku. Wschód słońca o godz. 5.45, zachód o 19.26. Imieniny obchodzą: Bohdan, Paulina, Rajmund i Ramona.


- 120 lat temu w Suwałkach urodził się Adam Koc, żołnierz I Brygady Legionów Polskich, komendant POW. W niepodległej Polsce oficer WP, założyciel i redaktor naczelny "Gazety Polskiej", działacz BBWR, poseł, senator, organizator i szef Obozu Zjednoczenia Narodowego. Zmarł 3 lutego 1969 r. w Nowym Jorku.

- 99 lat temu we wsi Janowice koło Ostrowca Świętokrzyskiego urodził się Jan Piwnik "Ponury", cichociemny, oficer "Wachlarza", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej oraz legendarny dowódca partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału dywersyjnego na Nowogródczyźnie. Zginął 16 czerwca 1944 r. pod wsią Jewłasze.

- 91 lat temu w bitwie pod Komarowem polska kawaleria odniosła zwycięstwo nad sowiecką 1 Armią Konną.

- 90 lat temu w Częstochowie urodził się Jerzy Michotek, aktor, piosenkarz, reżyser. Zmarł 17 lipca 1995 r. w Warszawie.

- 72 lata temu w Gliwicach doszło do sfingowanego przez niemiecką policję bezpieczeństwa napadu na radiostację. Ogłoszony przez radio prowokacyjny apel do walki "o polski Śląsk" stał się jednym z pretekstów do rozpoczęcia wojny.

- 70 lat temu w Ponarach koło Wilna od 31 sierpnia do 3 września zamordowano około 8 tys. Żydów.

- 67 lat temu w trakcie Powstania Warszawskiego rozpoczęto ewakuację kanałami ze Starego miasta do Śródmieścia i na Żoliborz. W kościele Sakramentek na Nowym Mieście w wyniku nalotu zginęło około 1 tys. osób, a w Pasażu Simonsa około 300.

- 66 lat temu we Lwowie zmarł prof. Stefan Banach, matematyk.

- 63 lata temu rozpoczęło się Plenum KC PPR, które podjęło rezolucję o "odchyleniu prawicowo-nacjonalistycznym". Z KC usunięto m.in. Władysława Gomułkę. Sekretarzem generalnym PPR został Bolesław Bierut.

- 60 lat temu w Łodzi urodził się Bronisław Wrocławski, aktor.

- 49 lat temu w Londynie zmarł gen. Felicjan Sławoj-Składkowski, żołnierz Legionów Polskich, działacz PPS, gen. WP, premier rządu RP w latach 1936-1939.

- 40 lat temu we Wrocławiu urodziła się Kinga Preis, aktorka.

- 31 lat temu o godz. 17 w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a MKS, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski.

- 29 lat temu w drugą rocznicę Porozumień Gdańskich w kilkudziesięciu miastach "Solidarność" zorganizowała demonstracje uliczne.

- 23 lata temu w Warszawie w willi MSW przy ul. Zawrat doszło do poufnego spotkania gen. Czesława Kiszczaka z przywódcą "Solidarności" Lechem Wałęsą. Warunkiem rozpoczęcia rozmów na temat "okrągłego stołu", postawionym przez stronę rządową, było zakończenie fali strajków.


Prezydent Bronisław Komorowski otworzy dziś, w 31. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, wystawę "21 x TAK" w warszawskiej Galerii Kordegarda, na której zaprezentowane zostaną oryginalne tablice z 21 postulatami strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Na wystawie znajdą się również archiwalne zdjęcia.

Wcześniej, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Bronisław Komorowski wręczy odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej w PRL.

Prezydent weźmie udział także w wieczornym koncercie w Belwederze nawiązującym do Przeglądu Piosenki Prawdziwej z 1981 r.; podczas koncertu prezydent wręczy odznaczenia państwowe twórcom zasłużonym dla polskiej kultury.

nno/ aszw/


Mszą w kościele św. Brygidy rozpoczną się dziś po południu gdańskie obchody 31. rocznicy Sierpnia'80. Po nabożeństwie, które koncelebrować będzie metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, jego uczestnicy przejdą ulicami Gdańska pod Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożone zostaną kwiaty i wieńce.

Pod pomnikiem przemówienie wygłosi przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Następnie w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej otwarta zostanie zorganizowana przez IPN wystawa poświęcona 30. rocznicy I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność".

Udziału w gdańskich uroczystościach nie potwierdzili marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier. Prezydent Bronisław Komorowski planuje natomiast dziś rano złożyć kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, by następnie udać się do Warszawy, gdzie m.in. wręczy odznaczenia państwowe działaczom opozycji demokratycznej oraz w Galerii Kordegarda otworzy wystawę "21 x TAK".

aks/


Sejm zajmie się dzisiaj dwoma projektami dotyczącymi prawa do aborcji. Jeden z nich, autorstwa Marka Balickiego (SLD), zakłada prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży na wniosek kobiety, refundację aborcji i środków antykoncepcyjnych, darmowe badania prenatalne i edukację seksualną w szkołach. Drugi to obywatelski projekt wprowadzający całkowity zakaz aborcji.

Rozpatrzone będą też senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego i noweli ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych miałaby wprowadzić m.in. elektroniczny monitoring chuliganów stadionowych oraz dopuścić sprzedaż i picie niskoprocentowych napojów alkoholowych na stadionach.

Posłowie wysłuchają też informacji w sprawie działań rządu ukierunkowanych na rozwiązywanie problemów i wyzwań, jakie stają przed polską oświatą w przededniu rozpoczęcia kolejnego roku szkolnego, o którą wnioskował klub SLD. Będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących.

ajg/ la/


Dziś posłowie sejmowej komisji śledczej ds. nacisków rozpatrzą poprawki do projektu sprawozdania komisji. Posłowie mają też głosować nad jego przyjęciem.

Posłowie PiS i SLD złożyli poprawki, które znacząco zmieniają projekt sprawozdania. Te zaproponowane przez PiS idą w kierunku przywrócenia wersji szefa komisji Andrzeja Czumy (PO). SLD chce postawienia przed Trybunałem Stanu polityków PiS.

W ubiegłą środę komisja śledcza przyjęła poprawkę posłów PO, która całkowicie zmieniła dotychczasową treść projektu - zamiast tezy o braku nacisków, co zapisał w swoim raporcie Czuma, jest mowa m.in. o "politycznej presji".

tgo/ akuc/


Rozwój współpracy gospodarczej będzie głównym tematem dzisiejszej wizyty wicepremiera Waldemara Pawlaka w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Pawlak będzie rozmawiał ze szwedzką minister do spraw gospodarki i energetyki Maud Oloffson. Wicepremier, któremu będzie towarzyszyć delegacja polskiego biznesu, spotka się też z przedstawicielami wielkiego szwedzkiego biznesu, m.in. prezesami koncernu ICA i firmy Rimi Baltic - jednej z największych sieci sklepów.

Według danych ministerstwa gospodarki w 2010 r. polsko-szwedzkie obroty handlowe przekroczyły nieco 6 mld euro. Szwecja w 2010 r. była 11. partnerem Polski w świecie i 8. w UE pod względem obrotów. Od 1998 r. polskie obroty towarowe ze Szwecją uległy podwojeniu. Z kolei w 2010 r. Polska znalazła się na 12. miejscu wśród odbiorców szwedzkich towarów i na 13. wśród krajów eksportujących na rynek szwedzki.

Szwecja jest szóstym co do wielkości inwestorem w Polsce, a na koniec 2009 r. szwedzkie inwestycje bezpośrednie sięgały 6,5 mld euro.

wkr/ je/


Ostatni odcinek Autostradowej Obwodnicy Wrocławia - od węzła przy lotnisku do ul. Żmigrodzkiej - zostanie dziś oddany do użytku. W ciągu 10-kilometrowego odcinka powstał największy w Polsce most. Pylon przeprawy ma 122 metrów wysokości, a jej dwie, niezależne, wielopasmowe jezdnie zostały podwieszone na 160 wantach, o łącznej długości lin ok. 25 kilometrów.

Budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia rozpoczęła się w 2008 r. Sukcesywnie do użytku oddawano kolejne odcinki. Pierwszym - od Magnic do skrzyżowania z autostradą A4 - kierowcy mogli przejechać w grudniu 2010 r. Kolejny - od węzła Wrocław Południe do węzła przy lotnisku - oddano w maju 2011 r. Z kolei w lipcu zakończyła się budowa odcinka od węzła Północ do Łącznika Długołęka.

Długość całej obwodnicy wynosi 36 km. Trasa poprowadzona jest północno-zachodnim obrzeżem miasta. Głównym celem inwestycji jest skierowanie ruchu tranzytowego poza istniejący układ ulic. Koszt całej inwestycji sięga ok. 4 mld zł.

pdo/


Przed płockim Sądem Rejonowym ma rozpocząć się dziś proces z prywatnego aktu oskarżenia detektywa Krzysztofa Rutkowskiego przeciwko Włodzimierzowi Olewnikowi. Proces to wynik braku ugody, do zawarcia której nie doszło między stronami podczas posiedzenia pojednawczego przed sądem w lipcu.

Rutkowski zarzuca Olewnikowi pomówienie, dotyczące wyłudzenia około miliona złotych. Olewnik zatrudnił detektywa po porwaniu swego syna Krzysztofa w 2001 r., w celu wykrycia sprawców uprowadzenia. Według Rutkowskiego chodzi o "szereg wypowiedzi", w których został on pomówiony o wzięcie od Włodzimierza Olewnika pieniędzy, poza kwotą 20 tys. zł zawartą w fakturze wystawionej w październiku 2001 r. za miesięczne usługi detektywistyczne w sprawie porwania syna Włodzimierza Olewnika.

Oskarżenie Rutkowskiego wobec Olewnika wniesione pod koniec 2009 r. obejmuje zarzut pomówienia osoby o postępowanie, które może ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu, a także znieważenia za pomocą środków masowego komunikowania. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do 2 lat.

mb/ pz/ mhr/

Newsroom PAP

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)