Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

EBOR podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 2,6 proc.

0
Podziel się

W opublikowanym w sobotę raporcie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju
podwyższył prognozę tegorocznego wzrostu produktu krajowego brutto Polski do 2,6 proc., podczas gdy
w styczniu przewidywał, że będzie to 2,3 proc.

bEgCBLaZ

W opublikowanym w sobotę raporcie Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podwyższył prognozę tegorocznego wzrostu produktu krajowego brutto Polski do 2,6 proc., podczas gdy w styczniu przewidywał, że będzie to 2,3 proc.

Na rok 2011 EBOR prognozuje dla Polski wzrost gospodarczy o 3,3 proc.

Obok Słowacji, której PKB ma w br. zwiększyć się o 3,4 proc., Polska odnotuje najszybszy wzrost gospodarczy w regionie.

bEgCBLbb

Według EBOR, inflacja wyniesie w Polsce w br. 2,5 proc.

W krótkim komentarzu na temat Polski EBOR napisał, iż motorem wzrostu jest prężny popyt wewnętrzny, choć nad konsumpcją gospodarstw domowych może negatywnie zaciążyć rosnące bezrobocie.

Bank zaleca polskiemu rządowi przystąpienie do pilnych działań nad redukcją strukturalnego deficytu fiskalnego, wskazując, że poziom długu publicznego zbliża się do zapisanej w konstytucji dopuszczalnej granicy 60 proc. PKB, a roczny deficyt sektora finansów publicznych sięga 7 proc. PKB.

Raport wskazuje, że na tempo ożywienia polskiej gospodarki duży wpływ ma kondycja państw strefy euro. Z cytowanych w raporcie danych MFW wynika, iż PKB eurostrefy w br. wzrośnie o 1,0 proc. Koniunkturę hamują tam konieczność konsolidacji fiskalnej i problemy sektora bankowego.

bEgCBLbh

Łotwa, Litwa i Estonia będą w br. nadal doświadczać recesji - przewiduje EBOR. Gospodarka Łotwy skurczy się o 3,0 proc., Litwy o 1,5 proc., Estonii zaś o 0,3 proc. (PAP)

asw/ dmi/ mc/ ls/

bEgCBLbC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)