Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Edward Snowden
09.12.2013 21:56

Edward Snowden człowiekiem roku "Guardiana"

Na Snowdena oddało głos 1 445 czytelników gazety z około dwóch tysięcy biorących udział w głosowaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(youtube.com)

Były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden, który ujawnił kulisy inwigilacji elektronicznej stosowanej przez amerykańskie i brytyjskie tajne służby, został uznany za człowieka roku _ Guardiana _.

Na Snowdena oddało głos 1 445 czytelników gazety z około dwóch tysięcy biorących udział w głosowaniu. Drugie miejsce z 314 głosami zajęli działacze Greenpeace Marco Werber i Sini Saarela, którzy odegrali pierwszoplanową rolę w proteście organizacji przeciwko rosyjskim odwiertom na Morzu Arktycznym. Trzeci był papież Franciszek, na którego oddało głos 153 czytelników.

W 2012 r. człowiekiem roku _ Guardiana _ był inny demaskator z USA - Bradley (Chelsea) Manning._ - Wprawdzie prywatność w internecie już jakiś czas temu zaczęła wyłaniać się jako samoistna kwestia, ale tylko nieliczni mieli wyobrażenie o zasięgu sieci zarzucanej przez rządy i ich tajnych pomocników, by przesiewać, gromadzić i badać indywidualne cyfrowe odciski palców milionów osób prywatnych _ - napisała gazeta na swym portalu.

Snowden zbiegł z Hawajów w maju br. do Hongkongu, gdzie spotkał się ze współpracownikami _ Guardiana _ Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskillem oraz producentką filmową Laurą Poitras, przekazując im tajne materiały, które wywiózł.

Dokumenty dawały wgląd w techniki szpiegowskie, m.in. przechwytywanie danych bezpośrednio z serwerów największych firm internetowych USA, pobieranie ich z podwodnych sieci światłowodowych, przechwytywanie danych Amerykanów o tym, kto, kiedy, do kogo i jak długo telefonował i zabiegi mające na celu złamanie zabezpieczeń wprowadzonych przez firmy internetowe.

Władze USA bezskutecznie zabiegały o wydanie im Snowdena, który uzyskał czasowy azyl polityczny w Moskwie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Edward Snowden, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz