Notowania

wyrok
28.09.2010 13:26

Egipt: Lżejszy wyrok dla magnata skazanego ws. zabicia piosenkarki

Egipski sąd skazał we wtorek na 15 lat więzienia znanego magnata budowlanego i polityka Heszama Talaata Mustafę, skazanego w 2009 roku na karę śmierci za zlecenie zabójstwa popularnej w krajach arabskich libańskiej piosenkarki Suzanne Tamim.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Egipski sąd skazał we wtorek na 15 lat więzienia znanego magnata budowlanego i polityka Heszama Talaata Mustafę, skazanego w 2009 roku na karę śmierci za zlecenie zabójstwa popularnej w krajach arabskich libańskiej piosenkarki Suzanne Tamim. *

Nowy wyrok dla biznesmena i deputowanego egipskiej partii rządzącej zapadł po ponownym rozpatrzeniu jego sprawy. Wcześniej uchylony został wyrok śmierci z maja 2009 roku.

Sąd zmienił też karę - z kary śmierci na dożywocie (w praktyce na 25 lat) - dla wykonawcy zlecenia, byłego oficera policji Muhsina Sukkariego.

W 2009 roku Mustafę skazano za to, że zapłacił Sukkariemu dwa miliony dolarów za zamordowanie piosenkarki. Zleceniodawca był przez kilka lat związany z piosenkarką; motywem zabójstwa miała być zazdrość i zemsta. W marcu br. roku sąd uchylił wyrok ze względów proceduralnych i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

Mustafa nie będzie musiał spędzić w więzieniu 15 lat - w egipskim systemie karnym rok więzienia to 9 miesięcy kalendarzowych, a na poczet kary biznesmenowi może zostać zaliczony czas spędzony dotąd w więzieniu.

Złagodzenie wyroku z pewnością wywoła zarzuty, że to wpływy Mustafy uchroniły go przed wcześniej orzeczoną karą - zauważa agencja Associated Press, przypominając, że w Egipcie potężni politycy powszechnie uważani są za nietykalnych.

30-letnia Suzanne Tamim, znana z nadzwyczajnego głosu, urody lecz także burzliwego trybu życia, została brutalnie zamordowana w swym domu w Dubaju w lipcu 2008 roku. Sukkari wszedł do mieszkania gwiazdy, podając się za robotnika ekipy remontowej, i zadźgał Tamim nożem, zadając jej kilkanaście ran i podcinając gardło.

Wśród materiałów dowodowych prokuratury znalazły się m.in. nagrania jednoznacznych rozmów biznesmena z zabójcą.

Mustafa był właścicielem największej egipskiej firmy budowlanej Talaat Moustafa Group; po ujawnieniu afery przekazał ją bratu, jednak wartość akcji przedsiębiorstwa dramatycznie spadła. Skazany był też znanym działaczem rządzącej egipskiej Partii Narodowo-Demokratycznej, zasiadał także w izbie wyższej egipskiego parlamentu.(PAP)

awl/ kar/

7266144 arch.

Tagi: wyrok, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz