Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Media: rząd rozwiązał Bractwo Muzułmańskie jako NGO

0
Podziel się

Rząd Egiptu podjął decyzję o rozwiązaniu Bractwa Muzułmańskiego jako
organizacji pozarządowej - poinformował w piątek dziennik "Al-Achbar", dodając, że oficjalne
ogłoszenie tej decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu.

bEpGBQlh

Rząd Egiptu podjął decyzję o rozwiązaniu Bractwa Muzułmańskiego jako organizacji pozarządowej - poinformował w piątek dziennik "Al-Achbar", dodając, że oficjalne ogłoszenie tej decyzji nastąpi w przyszłym tygodniu.

Gazeta cytuje rzeczniczkę ministerstwa solidarności społecznej, która powiedziała, iż decyzja została już podjęta, ale ogłoszona będzie na początku przyszłego tygodnia na konferencji prasowej.

W połowie sierpnia informowano, że tymczasowy premier Egiptu Hazim el-Biblawi zaproponował rozwiązanie Bractwa. Egipt ma rząd tymczasowy od lipca, gdy armia odsunęła od władzy wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

bEpGBQlj

Bractwo Muzułmańskie działało w Egipcie nielegalnie od 1954 roku, ale w marcu bieżącego roku zarejestrowało się jako organizacja pozarządowa, w reakcji na pozew sądowy wniesiony przez przeciwników Bractwa, którzy kwestionowali legalność tego ruchu. Skrzydłem politycznym Bractwa jest Partia Wolności i Sprawiedliwości, która powstała w 2011 roku po obaleniu rządzącego Egiptem przez ponad 30 lat Hosniego Mubaraka.

Po utworzeniu ruchu w 1928 roku przez Hasana al-Bannę Bractwo Muzułmańskie szybko stało się wpływową islamską antykolonialną organizacją charytatywną. Pod koniec lat 40. miała liczyć ponad milion członków. Bractwa Muzułmańskie obecne są też w innych krajach regionu - silna filia egipskiej organizacji w latach 30. powstała w Syrii. Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy Bractwo działało od 1946 roku. W 1987 roku miejscowa filia Bractwa przybrała nazwę Hamas. (PAP)

awl/ ap/

14522741 arch.

bEpGBQlK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)