Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Najwyższa Rada Prawna potępiła zwiększenie uprawnień prezydenta

0
Podziel się

Najwyższa Rada Prawna, która jest zwierzchnim organem wymiaru
sprawiedliwości Egiptu, potępiła w sobotę zwiększenie przez prezydenta Mohammeda Mursiego jego
uprawnień, co określono jako "bezprecedensowy atak" na niezależność sądownictwa.

bCYrUUeZ

Najwyższa Rada Prawna, która jest zwierzchnim organem wymiaru sprawiedliwości Egiptu, potępiła w sobotę zwiększenie przez prezydenta Mohammeda Mursiego jego uprawnień, co określono jako "bezprecedensowy atak" na niezależność sądownictwa.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursi wydał w czwartek dekret, który znosi możliwość zaskarżania działań prezydenta w sądach do czasu ukończenia prac nad nową konstytucją, co ma nastąpić w lutym przyszłego roku.

Dekret wywołał w piątek uliczne protesty i starcia w centrum Kairu i w innych miastach Egiptu. Przeciwnicy prezydenta oskarżają go o autorytaryzm i chęć narzucenia wszystkim obywatelom islamistycznej wizji państwa. Doradcy Mursiego twierdzą natomiast, że celem dekretu jest usprawnienie politycznej transformacji, którą hamują przeszkody natury prawnej.

Oświadczenie, wydane po nadzwyczajnym posiedzeniu Najwyższej Rady Prawnej, wzywa "prezydenta republiki, by usunął z tego dekretu wszystko, co szkodzi wymiarowi sprawiedliwości".

bCYrUUfb

Złożona z sędziów wyższej rangi Rada opiniuje kandydatów na sędziów, których później mianuje prezydent - oraz decyduje o ich dalszych awansach i przeniesieniach. (PAP)

dmi/ amac/

12697741 arch.

bCYrUUfC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)