Notowania

wiadomości
12.05.2011 19:08

Egipt: Niepokoje i strajki kosztowały ok. 3, 5 mld dolarów

Niepokoje i strajki, które wstrząsnęły Egiptem i doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka, przyniosły krajowi straty w wysokości ok. 3,5 mld dolarów - powiedział w czwartek egipski minister finansów Samir Mohammed Radwan.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Niepokoje i strajki, które wstrząsnęły Egiptem i doprowadziły do obalenia prezydenta Hosniego Mubaraka, przyniosły krajowi straty w wysokości ok. 3,5 mld dolarów - powiedział w czwartek egipski minister finansów Samir Mohammed Radwan. *

Według niego straty w sektorze turystycznym wyniosły 2,2 mld dolarów, natomiast skarb państwa poniósł straty w wys. 1,3 mld dolarów.

W czwartek do Międzynarodowego Funduszu Walutowego wpłynęła oficjalna prośba Egiptu o pożyczkę. MFW zamierza wkrótce wysłać do Kairu zespół specjalistów, aby omówić z władzami Egiptu wielkość i warunki pożyczki - podała rzeczniczka funduszu w Waszyngtonie Caroline Atkinson.

Minister Radwan 26 kwietnia informował, że egipski rząd "negocjuje pożyczkę w wys. 3-4 mld dolarów z MFW i drugą, w wys. 2,2 mld dolarów, z Bankiem Światowym".

10 dni potem MFW podał, że Egipt ocenia swoje zapotrzebowanie na 10-12 mld dolarów do czerwca 2012 roku na wsparcie transformacji i wyregulowanie gospodarki.

Protesty, które wybuchły w Egipcie 25 stycznia, zachwiały gospodarką; prognozowana wartość PKB została obniżona o ponad połowę i o ponad połowę zmalały przewidywane na rok 2011 inwestycje zagraniczne. Inflacja nadal wzrasta, co podsyca zaniepokojenie i żądania podwyżek ze strony robotników.(PAP)

klm/ kar/

8973516 8973587

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz