Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 21:42

Egipt otwiera przejście graniczne ze Strefą Gazy

Władze Egiptu zdecydowały w piątek otworzyć częściowo granicę z palestyńską Strefą Gazy rządzoną przez Hamas - podała jako pierwsza egipska państwowa telewizja.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Egiptu zdecydowały w piątek otworzyć częściowo granicę z palestyńską Strefą Gazy rządzoną przez Hamas - podała jako pierwsza egipska państwowa telewizja.

Rafah to jedyne przejście graniczne do Gazy, którego nie kontroluje Izrael.

Decyzja ma umożliwić pomoc humanitarną i powrót do domów Palestyńczyków, którzy przebywają w Egipcie. Informację egipskiej telewizji potwierdziły także Reuters i AFP.

Przekroczenie granicy w Rafah jest możliwe od godz. 19 do 21 w piątek i w sobotę od 11 do 14 - poinformowała agencja AFP, powołując się na przedstawiciela egipskich tymczasowych władz wojskowych. Podkreślił on, że granicę mogą przejść jedynie Palestyńczycy z Egiptu, natomiast stali mieszkańcy Gazy nie będą wpuszczani do Egiptu. Przedstawiciel władz oświadczył, że przejście ma być "stopniowo otwierane".

Przejście zaczęło działać po raz pierwszy od czasu obalenia prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. O otwarcie granicy apelował zarówno rządzący w Strefie Gazy Hamas, jak i egipskie ugrupowanie Bractwo Muzułmańskie - największa w tym kraju zorganizowana siła polityczna.

Przejście w Rafah zamknięto w 2007 roku, gdy władzę w Strefie Gazy przejął Hamas. Egipt i Izrael nałożyły wtedy wspólnie blokadę na palestyńską enklawę. W połowie 2010 roku Egipt otworzył jednak przejście w Rafah - po zatrzymaniu przez Izrael morskiej flotylli z pomocą humanitarną dla Palestyńczyków w Gazie.

Przejście w Rafah pozostawało ponownie zamknięte od 25 stycznia, kiedy zaczęły się antyrządowe protesty w Egipcie.

Izrael obawia się, że otwarcie przejścia - wobec niepewnej sytuacji w Egipcie - zwiększy ryzyko przemytu do Strefy Gazy broni i materiałów wybuchowych, a także przenikania na jej teren terrorystów, których celem jest atakowanie Izraela.

Z Tel Awiwu Juliusz Urbanowicz (PAP)

ju/ dmi/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz