Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Propozycja skrócenia kadencji prezydenta

0
Podziel się

#
szczegóły proponowanych zmian w konstytucji
#

bEgCLmoR

# szczegóły proponowanych zmian w konstytucji #

26.02. Kair (PAP/Reuters,AP) - Komisja, powołana przez Najwyższą Radę Wojskową do przygotowania projektu zmian w konstytucji Egiptu, zaproponowała w sobotę ograniczenie sprawowania urzędu prezydenta do dwóch czteroletnich kadencji. Postuluje się też ułatwienie wystawiania kandydatów.

Przewodniczący komisji Tarek el-Biszri, emerytowany sędzia cieszący się w kołach reformatorskich wielkim prestiżem, poinformował o tym dziennikarzy w Kairze. Dotychczas kadencja prezydencka trwała w Egipcie sześć lat, a liczba kadencji nie była ograniczona.

bEgCLmoT

Komisja rekomenduje też złagodzenie kryteriów, określających, kto może startować w wyborach prezydenckich. Jak pisze agencja Associated Press, proponowane zmiany przewidują udział kandydatów niezależnych i kandydatów, wystawianych przez małe ugrupowania opozycyjne. Aby wystartować w wyborach, kandydat musiałby zebrać 30 tysięcy podpisów w różnych prowincjach, lub uzyskać poparcie 30 deputowanych do parlamentu. Kandydata mogłaby też wystawić partia, dysponująca choćby jednym miejscem w parlamencie.

Komisja sugeruje też ograniczenie stanu wyjątkowego - obowiązującego w Egipcie od 30 lat - do sześciu miesięcy, za zgodą parlamentu. Przedłużenie stanu wyjątkowego ponad ten okres powinno być poddane pod referendum.

Proponowane zmiany w konstytucji Egiptu będą przedmiotem referendum, które ma się odbyć w ciągu dwóch miesięcy. Najwyższa Rada Wojskowa, która objęła władzę po ustąpieniu 11 lutego prezydenta Hosniego Mubaraka, obiecała reformę konstytucji, która ma pozwolić na przeprowadzenie w ciągu sześciu miesięcy wolnych i uczciwych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. (PAP)

az/ ap/

bEgCLmoZ

8427933 8429243 arch.

bEgCLmpu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)