Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Egipt: Rice spotkała się z szefem syryjskiego MSZ w Szarm el-Szejk

0
Podziel się:

Szejk (PAP/AP,Reuters,AFP) - Amerykańska sekretarz
stanu Condoleezza Rice spotkała się w czwartek podczas
międzynarodowej konferencji regionalnej w Szarm el-Szejk,
poświęconej stabilizacji Iraku, z szefem dyplomacji syryjskiej
Walidem Muwalimem.

Szejk (PAP/AP,Reuters,AFP) - Amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice spotkała się w czwartek podczas międzynarodowej konferencji regionalnej w Szarm el-Szejk, poświęconej stabilizacji Iraku, z szefem dyplomacji syryjskiej Walidem Muwalimem.

Jest to pierwsze spotkanie wysokich przedstawicieli tych państw od czasu lutowego zamachu na byłego prezydenta Libanu Rafika Haririego. Spotkanie pani Rice z syryjskim ministrem będzie poświęcone sprawom bezpieczeństwa w Iraku - informował przed rozmowami starszy rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Konferencja w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk ma doprowadzić do przyjęcia pięcioletniego planu odbudowy gospodarki irackiej i przywrócenia stabilności w Iraku.

Natomiast spotkanie pani Rice z ministrem spraw zagranicznych Iranu Manuszehrem Mottakim, o którym wspominali wcześniej wysocy rangą urzędnicy arabscy, nie wydaje pewne; żadna ze stron nie wypowiedziała się publicznie o przygotowaniach do niego.

Bagdad i USA mają nadzieję, że dwudniowa konferencja, w której uczestniczy blisko 50 państw, przyniesie silne międzynarodowe wsparcie, zwłaszcza ze strony państw arabskich, dla ambitnego planu stabilizacji rozdartego wojną Iraku.

Na spotkanie w Szarm el-Szejk zaproszono przedstawicieli stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, wszystkich krajów sąsiadujących z Irakiem, w tym Iranu i Syrii, oraz przedstawicieli Ligi Arabskiej, Organizacji Konferencji Islamskiej i Unii Europejskiej. Udział w konferencji zapowiedziała minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

Jednym z celów konferencji jest przezwyciężenie różnic między szyickim rządem premiera Iraku Nuriego Malikiego a sunnickimi krajami arabskimi. Bagdadowi zależy na umorzeniu długów; naciska też na kraje arabskie, by energiczniej zapobiegały przenikaniu zagranicznych bojowników przez jego granice.

Kraje arabskie z kolei domagają się, aby rząd iracki wcielił w życie w reformy pozwalające na większy udział sunnitów w życiu politycznym.

Premier Iraku Nuri Maliki otwierając konferencję zaapelował do wszystkich krajów o darowanie olbrzymich irackich długów zagranicznych, ocenianych na około 50 mld dolarów. 100 mld irackich długów już anulował Klub Paryski. (PAP)

klm/ mc/ 3238, 4600, 4623, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)