Notowania

zamieszki w egipcie
18.02.2011 10:58

Egipt świętuje. Dziś "marsz zwycięstwa"

Na kairskim placu Tahrir znów zaczęli gromadzić się Egipcjanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Na kairskim placu Tahrir, który stał się symbolem antyrządowych demonstracji, zaczęli gromadzić się w piątek Egipcjanie, by wziąć udział w planowanym po południowych modlitwach _ marszu zwycięstwa _ i uczcić rewolucję.

Chcą też przypomnieć sprawującemu władzę wojsku o żądaniach radykalnych przemian. Według agencji AFP zebrało się tam już kilka tysięcy ludzi, którzy wymachują egipskimi flagami.

Jak podkreśla agencja atmosfera w tłumie, który zebrał się, by uczcić zakończenie rządów Hosniego Mubaraka pozostającego u władzy przez ponad 30 lat, jest świąteczna.

Sekretarz obrony USA analizuje sytuację na Bliskim Wschodzie (CNN, ang.):

_ - To święto, jesteśmy bardzo szczęśliwi, Mubarak odszedł. Myślę, że będziemy wracać każdego tygodnia, w każdy piątek _ - oświadczył jeden z obecnych na placu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t95675.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czlowiek;armii;nie;bedzie;nastepca;mubaraka,72,0,773704.html) Człowiek armii nie będzie następcą Mubaraka

Plac Tahrir jest wciąż otoczony przez wozy opancerzone oraz żołnierzy, którzy sprawdzają przy wejściach dokumenty tożsamości. Kontrole przeprowadzają również organizatorzy demonstracji.

Mubarak ustąpił ze stanowiska 11 lutego pod presją manifestantów, którzy przez 18 dni domagali się jego odejścia.

Według oficjalnych danych w demonstracjach zginęło 365 ludzi. Władzę przejęło tymczasowo wojsko, które zawiesiło konstytucję i rozwiązało parlament. W ciągu sześciu miesięcy mają się odbyć demokratyczne wybory, w których wyłoniony zostanie nowy rząd.

Tagi: zamieszki w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz