Notowania

wiadomości
04.06.2013 14:57

Egipt uderza w organizacje pozarządowe

Egipski sąd nakazał zamknięcie i zajęcie mienia trzech amerykańskich organizacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(James Buck/CC/Flickr)

Egipski sąd skazał 43 działaczy organizacji pozarządowych, w tym 16 Amerykanów, na kary od roku do pięciu lat więzienia za udział w nielegalnej działalności. Nakazał też zamknięcie i zajęcie mienia trzech amerykańskich organizacji.

Piętnastu Amerykanów zostało skazanych na kary pięciu lat więzienia zaocznie, ponieważ wcześniej wyjechali oni z Egiptu. Jedyny Amerykanin Robert Becker, który stanął przed sądem, otrzymał wyrok dwóch lat więzienia. Ponadto sąd skazał zaocznie na kary pięciu lat więzienia 11 osób, obywateli: Norwegii, Serbii, Niemiec i krajów arabskich.

Innych pięć osób - w tym Becker - otrzymało wyrok dwóch lat więzienia. Według agencji Reutera wśród nich jest również obywatelka Niemiec, która pracowała w kairskim biurze niemieckiej Fundacji im. Konrada Adenauera. Agencja AFP zauważa, że Becker nie zdecydował się na opuszczenie Egiptu wraz z innymi Amerykanami ze względu na solidarność z oskarżonymi w procesie Egipcjanami.

Zarzuty wobec wszystkich tych oskarżonych mówiły o prowadzeniu nielegalnych organizacji i otrzymywaniu nielegalnie funduszy z zagranicy. Natomiast 11 obywateli Egiptu, którym postawiono lżejsze zarzuty, otrzymało wyroki jednego roku więzienia w zawieszeniu.

W wyroku sędzia nakazał również zamknięcie w Egipcie biur organizacji: Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI), Narodowego Instytutu Demokratycznego (NDI) i Freedom House. Centrale tych organizacji, które jako swą misję określają wspieranie demokracji, znajdują się w USA. IRI i NDI są luźno związane z amerykańskimi partiami: Republikańską oraz Demokratyczną.

Proces działaczy NGOs trwał od początku 2012 roku. Rozpoczął się po przeszukaniach kairskich biur organizacji amerykańskich, jak również biura fundacji Adenauera. Sprawa wywołała ostre napięcia między USA a rządzącymi wówczas w Egipcie przejściowymi władzami wojskowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
USA o Egipcie: To "zgniły kompromis"? Media w USA sceptycznie traktują zapowiedź prezydenta Egiptu, że dekret wyłączający jego decyzje spod kontroli sądów będzie się odnosił tylko do prac zgromadzenia konstytucyjnego.
Zamieszki w Egipcie. USA są zaniepokojone Stany Zjednoczone są zaniepokojone decyzją prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego, dotyczącą samodzielnego zwiększenia własnych uprawnień.
Prostety w Egipcie. Szybki odwet USA Administracja prezydenta Baracka Obamy wstrzymała negocjacje nad proponowaną pomocą w wysokości 1 miliardów dolarów na spłatę zadłużenia Egiptu wobec USA.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz