Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Egipt: Zmieniono miejsce procesu odsuniętego od władzy prezydenta

0
Podziel się

Władze Egiptu przeniosły w niedzielę proces odsuniętego przez wojsko
prezydenta Mohammada Mursiego w nowe miejsce do innej części Kairu, aby - jak podaje AP -
uniemożliwić masowe protesty zaplanowane przez popierające go Bractwo Muzułmańskie.

bErTwbYl

Władze Egiptu przeniosły w niedzielę proces odsuniętego przez wojsko prezydenta Mohammada Mursiego w nowe miejsce do innej części Kairu, aby - jak podaje AP - uniemożliwić masowe protesty zaplanowane przez popierające go Bractwo Muzułmańskie.

Mursiemu, jak i 14 innym osobom, w nawiązaniu do starć z grudnia ubiegłego roku zarzuca się nawoływanie do przemocy. Wojsko od czerwca przetrzymuje go w nieznanym miejscu, a proces będzie jego pierwszym publicznym wystąpieniem od czasu zatrzymania. Przypuszcza się, że zaogni i tak już gorącą atmosferę polityczną w kraju.

"Dla (islamistów) to będzie jak zemsta na policji i wojsku" - powiedział cytowany przez Associated Press egipski prawnik Chaled Abu-Bakr, reprezentujący trzy ofiary grudniowych walk. "Naprawdę mam nadzieję, że jutro nie poleje się krew" - dodał.

bErTwbYn

Sędzia Medhat Idris, który poinformował o zmianie miejsca tłumaczył, że proces nie będzie transmitowany na żywo. Także nie zostanie ujawnione miejsce przetrzymywania Mursiego.

Zarzuty stawiane prezydentowi dotyczą wydarzeń z 5 grudnia 2012 roku, kiedy to stronnicy Mursiego i jego przeciwnicy starli się przed pałacem prezydenckim. Zginęło wówczas co najmniej 10 osób. Mursi jest oskarżony o podżeganie swych zwolenników do zabijania osób prowadzących protest przed pałacem, o użycie przemocy oraz bezprawne przetrzymywanie i torturowanie uczestników demonstracji.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się Mursi, odpiera zarzuty o stosowanie przemocy. Twierdzi, że zwolennicy prezydenta bronili pałacu, a starcia wywołali przeciwnicy Mursiego.

Armia odsunęła 3 lipca Mursiego od władzy po masowych protestach przeciwko jego rządom. Był on pierwszym wybranym w demokratycznych wyborach przywódcą Egiptu. (PAP)

bErTwbYt

zab/

14962218 arch. int.

bErTwbYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)