Notowania

białoruś
17.03.2012 18:05

Egzekucję Kawalioua potępiły władze Niemiec

Minister spraw zagranicznych zaapelował, aby odstąpić od stracenia drugiego więźnia - Dźmitryja Kanawałaua.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dirk@vorderstrasse.de)

Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle zwrócił się do rządu prezydenta Alaksandra Łukaszenki, aby odstąpił od stracenia Dźmitryja Kanawałaua, który również został skazany na śmierć w tym samym procesie co Kawaliou. Proces był ostro krytykowany przez międzynarodową opinię publiczną.
Guido Westerwelle i Minister spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle i szef Urzędu Kanclerskiego Ronald Pofalla potępili egzekucję Białorusina Uładzisłaua Kawalioua, skazanego na karę śmierci za ubiegłoroczny zamach terrorystyczny, w którym zginęło w Mińsku 15 osób.

- _ Potępiając wykonanie kary śmierci na Uładzisławie Kawaliowie, ubolewam, że prezydent Łukaszenka zignorował wszystkie międzynarodowe wezwania, by nie wykonywać tego wyroku _ - czytamy w komunikacie wydanym przez Westerwellego.

Szef niemieckiej dyplomacji przypomina, że przebieg procesu oskarżonych o dokonanie zamachu w mińskim metrze ujawnił, według międzynarodowych obserwatorów, liczne sprzeczności i nie potrafiono przedstawić wiarygodnych dowodów przeciwko oskarżonym.

Szef Urzędu Kanclerskiego Pofalla ostrzegł, że wykonanie wyroku śmierci na osobie Kawalioua, może jedynie pogorszyć i tak już trudne stosunki między Europą a reżimem Łukaszenki, który niemieckie władze wielokrotnie określały jako dyktatorski.

_ - Z mego punktu widzenia jest też rzeczą trudną do zaakceptowania, by ten niesprawiedliwy reżim doczekał się pośrednio uznania w postaci powierzenia mu organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata w hokeju na lodzie, co stanowi osobistą ambicję Łukaszenki _ - oświadczył Pofalla.

Kawaliou, który nigdy nie przyznał się do udziału w zamachu i zwrócił się do prezydenta Łukaszenki z prośbą o ułaskawienie, został rozstrzelany. To tradycyjnie stosowana na Białorusi metoda wykonywania najwyższego wymiaru kary.

Eksplozja na centralnej stacji metra _ Oktiabrskaja _ w Mińsku, znajdującej się niedaleko rezydencji Łukaszenki, nastąpiła 11 kwietnia 2011 roku w godzinach największego ruchu. Białoruski KGB zatrzymał obu sprawców w ciągu zaledwie 24 godzin.

Białoruś jest jedynym krajem europejskim, w którym wciąż wykonuje się karę śmierci.

O sytuacji na Białorusi czytaj w Money.pl
Ma 1,82 m, waży 51 kg. Gotów umrzeć za flagę Głodujący, białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka waży 51 kg.
Cofnęli polityków na granicy. Będzie skandal? Białoruscy opozycyjni politycy nie zostali wypuszczeni z Białorusi na Litwę.
Schetyna potrząsa szabelką: "Będziemy twardzi" _ Jeżeli będziemy konsekwentni, to oni wreszcie się zreflektują _. Do akcji wkracza prezydent.
Tagi: białoruś, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz