Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eko-węgiel z Zakładu Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych

0
Podziel się:

Ok. 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego,
przeznaczonych dla gospodarki komunalnej i gospodarstw indywidualnych, będzie rocznie produkować
uruchomiony w poniedziałek Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych w Suszcu.

Ok. 60 tys. ton oczyszczonych i wzbogaconych brykietów z węgla koksującego, przeznaczonych dla gospodarki komunalnej i gospodarstw indywidualnych, będzie rocznie produkować uruchomiony w poniedziałek Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych w Suszcu.

Wartość inwestycji to 20 mln zł.

Produkowany w śląskim zakładzie eko-węgiel pali się niemal bez szkodliwych spalin. Przedsięwzięcie na terenie należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
kopalni Krupiński zrealizowała spółka Polski Koks SA, należąca do Grupy Kapitałowej JSW.

"To nasz głos w dyskusji o ekologii. Dążymy do tego, aby węgiel nie został usunięty z gospodarki, troszcząc się jednocześnie o środowisko" - podkreślił prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej Jarosław Zagórowski.

Paliwo produkowane w nowym zakładzie powstaje na bazie flotokoncentratu, który spalany w sposób tradycyjny był źródłem emisji bardzo wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Prezes Polskiego Koksu Wacław Będkowski podkreślał, że dzięki innowacyjnej technologii staje się pełnowartościowym i ekologicznym produktem.

Zastosowanie nowego paliwa w kotle z automatycznym podawaniem paliwa pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłu oraz silnie rakotwórczego benzopirenu w sumie o ponad 90 proc.

Dotychczas typ węgla, który jest surowcem nowego paliwa, z powodu emisji podczas spalania dużej ilości szkodliwych substancji przeznaczany był niemal wyłącznie do wykorzystania w zakładach energetycznych. Ich filtry zatrzymywały trujące związki, głównie tlenki, pył zawieszony i metale ciężkie. Nowa technologia przeróbki pozwala na przygotowanie paliwa m.in. dla gospodarstw domowych.

Przedsięwzięcie otrzymało ponad 9 mln zł preferencyjnej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Inwestycja jest następstwem realizacji programu badawczo-rozwojowego "Czyste powietrze dla Śląska". Jego uczestnikami są: Polski Koks, Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbka Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Program łączy potencjał naukowy i techniczny tych instytucji na rzecz rozwiązań dla ekologicznego spalania produktów grupy węglowo-koksowej JSW.

Wyliczono, że dzięki zastosowaniu nowego paliwa rocznie w powietrze trafi ponad 600 ton pyłów mniej; emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 98 ton, tlenku azotu o 340 ton, a tlenków węgla o 4 tys. ton. Eko-węgiel będzie można też spalać w tradycyjnych kotłach, ograniczając uciążliwość dla środowiska. (PAP)

lun/ mab/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)