Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: chmura obliczeniowa korzystna dla firm pod pewnymi warunkami

0
Podziel się:

Chmura obliczeniowa może przynieść wiele korzyści bankom i firmom pod
warunkiem odpowiedniego wykorzystania tej technologii - podkreślili eksperci podczas czwartkowej
konferencji "Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze" w Warszawie.

Chmura obliczeniowa może przynieść wiele korzyści bankom i firmom pod warunkiem odpowiedniego wykorzystania tej technologii - podkreślili eksperci podczas czwartkowej konferencji "Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze" w Warszawie.

Eksperci dyskutowali na temat zalet i wad zastosowania chmury obliczeniowej w instytucjach finansowych takich jak banki, jednostki administracji państwowej i przedsiębiorstwa.

Chmura obliczeniowa to specjalne komputery zwane serwerami, które udostępniają oprogramowanie lub miejsce na przechowywanie danych. Takie rozwiązanie pozwala zrezygnować z zakupu licencjonowanych programów oraz ich instalowania i administracji. Użytkownik płaci za faktyczne użycie programów w określonym czasie, np. za możliwości korzystania z arkusza kalkulacyjnego, itp.

Zagrożenia bezpieczeństwa dla chmury obliczeniowej wynikają z jednej strony z rozwiązań wykorzystywanych przez firmy oferujące takie usługi, z drugiej strony związane są z zagrożeniami, z jakimi mamy do czynienia powszechnie w internecie. Chodzi m.in. o atak cyberprzestępców na firmę oferującą usługi w chmurze obliczeniowej, a także przechwycenie informacji, które są wysyłane lub odbierane przez firmę w trakcie łączenia się z chmurą obliczeniową. Istnieje także ryzyko utraty danych w wyniku awarii serwerów, na których realizowane są usługi.

Prezes Business Dialog - Klubu Dyrektorów Finansowych Iwona Bartczak powiedziała, że dyrektorzy finansowi w firmach zdają sobie sprawę z korzyści, jakie może im przynieść wprowadzenie rozwiązań oferowanych przez chmurę obliczeniową, mają jednak obawy związane z uzależnieniem się od dostawców takich usług. Jak podkreśliła Bartczak, chodzi o kwestie przechowywania części wrażliwych danych dotyczących ich przedsiębiorstw na serwerach zewnętrznej firmy.

Nigdy nie można zagwarantować stuprocentowego bezpieczeństwa danego rozwiązania informatycznego - podkreślił prezes zarządu firmy zajmującej się doradztwem dotyczącym bezpieczeństwa informacji AVET Aleksander Czarnowski. "Bezpieczeństwo to nie tylko technologia czy procedury, ale przede wszystkim ludzie, którzy muszą być odpowiednio przygotowani do swojej pracy. A w czasach kryzysu różnie z tym bywa, bo firmy oszczędzają także na szkoleniach" - zaznaczył Czarnowski.

Dodał, że wprowadzając w banku czy w przedsiębiorstwie rozwiązania oparte o chmurę obliczeniową należy korzystać z różnych dostawców tego typu usług, bo dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo swoich danych umieszczonych w chmurze obliczeniowej. "Jeśli korzystamy z kilku dostawców, to można założyć, że przestępca, który będzie chciał zdobyć nasze dane, nie zaatakuje wszystkich dostawców, którzy dostarczają nam rozwiązania chmurowe" - podkreślił Czarnowski.

Wiceminister administracji i cyfryzacji Andrzej Ręgowski zaznaczył, że administracja państwowa nie jest jeszcze zaawansowana w wykorzystaniu chmury obliczeniowej, ale zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie może ona mieć dla pracy urzędników. "Z punktu widzenia administracji chmura obliczeniowa to jest rozwiązanie organizacyjne. Prowadzimy cały czas spotkania ze środowiskami, które mają doświadczenia z wprowadzaniem rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej, aby poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie" - powiedział Ręgowski.

Zdaniem sprawozdawcy Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego dot. strategii chmury obliczeniowej Erika Pigala bardzo ważne jest szybkie wdrożenie rozwiązań finansowych i zmian prawnych, tak, aby Europa była w stanie dogonić amerykański i światowy rynek rozwiązań opartych na chmurze obliczeniowej. Pigal podkreślił, że należy także zadbać o niezależność UE w kwestii przetwarzania w chmurze, szczególnie jeśli chodzi o centra danych, które powinny znajdować się na terenie wspólnoty.

Wydany przez Komisję Europejską dokument "Nowa strategia na rzecz pobudzenia wydajności przedsiębiorstw i administracji w Europie poprzez wykorzystywanie chmur obliczeniowych" podkreśla ogromny potencjał gospodarczy chmury obliczeniowej. KE przewiduje, że dzięki realizacji Europejskiej Strategii Cloud Computing europejskie PKB wzrośnie o 160 mld euro rocznie do 2020 roku, powstanie 2,5 mln nowych miejsc pracy stworzonych przez europejskich dostawców rozwiązań chmurowych, a usługi w chmurze będą bezpieczniejsze i staną się masowo dostępne, również dla użytkowników indywidualnych i administracji.

Konferencja "Polska wobec strategii UE przetwarzania w chmurze" została zorganizowana przez Stowarzyszenie EuroCloud Polska i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. (PAP)

krm/ mrt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)