Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci KE i PE ocenią polskie wnioski w konkursie na "stolicę kultury"

0
Podziel się:

13-osobowy panel ekspertów, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej i
Parlamentu Europejskiego, oceni wnioski polskich miast w konkursie na Europejską Stolicę Kultury
2016 - powiedziała PAP wiceminister kultury Monika Smoleń.

13-osobowy panel ekspertów, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, oceni wnioski polskich miast w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016 - powiedziała PAP wiceminister kultury Monika Smoleń.

Termin składania w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosków do konkursu Europejska Stolica Kultury 2016 (ESK 2016) minął 30 sierpnia. Resort nie podał jeszcze pełnej listy miast, które zgłosiły swoje aplikacje. Jak poinformowało we wtorek centrum informacyjne ministerstwa, ogłoszenie listy planowane jest na 6 września.

Wcześniej udział w konkursie deklarowało 11 miast: Warszawa, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Łódź, Lublin, Toruń, Poznań, Szczecin i Wrocław.

Kiedy wszystkie nadesłane wnioski zostaną zebrane, nastąpi spotkanie panelu selekcyjnego, który oceni aplikacje poszczególnych miast do konkursu - powiedziała podsekretarz stanu w MKiDN Monika Smoleń.

"W skład panelu wejdzie 13 osób, w tym siedmiu przedstawicieli Unii Europejskiej: Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Rady i Komitetu Regionów. Pozostałe sześć osób to będą przedstawiciele ministra kultury, niekoniecznie osoby z ministerstwa" - wyjaśniła.

Jak tłumaczyła, eksperci dokonają wstępnej selekcji, wybierając spośród zgłoszonych wniosków najlepsze i tworząc w ten sposób "krótką listę miast". "W kolejnym etapie panel dokona wyboru jednego miasta, które w 2016 r. będzie nosiło, wraz z miastem hiszpańskim, tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016" - mówiła Smoleń.

Ogłoszenie finalistów, czyli "krótkiej listy miast" - od dwóch do czterech, ma się odbyć w połowie października tego roku. Ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na trzeci kwartał 2011 r., a oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016 - na drugi kwartał 2012 r.

"O tytuł Europejskiej Stolicy Kultury warto walczyć przede wszystkim ze względów promocyjnych. (...) Tytuł ESK to znakomita szansa na zaprezentowanie potencjału miasta, przyciągnięcie turystów" - podkreśliła Smoleń.

Okres od 2012 r. - gdy ogłoszone zostanie, które z miast otrzyma tytuł ESK 2016 - do roku 2016, stanie się dla zwycięskiego miasta czasem realizacji planowanych przedsięwzięć kulturalnych, opisanych we wnioskach.

Smoleń zapowiedziała, że ministerstwo kultury będzie finansowo wspierać polskiego laureata konkursu w realizacji tych przedsięwzięć.

Wiceminister zaznaczyła, że tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zobowiązuje nie tylko "do promocji polskiej kultury w Europie, ale także do promocji kultury europejskiej w Polsce".

Starania poszczególnych miast polskich o zdobycie tytułu ESK wspierają osobistości kultury i nauki, a także politycy i sportowcy. Wsparcie dla Warszawy zadeklarowały m.in. Agnieszka Holland i Krystyna Janda. Kandydaturę Łodzi popierają reżyser Andrzej Wajda oraz aktorzy, którzy zagrali pamiętne role w jego "Ziemi obiecanej": Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak i Andrzej Seweryn. Kandydaturę Gdańska popierają Lech Wałęsa i Guenter Grass.

Walcząc o tytuł, Warszawa reklamuje się np. jako "miasto kontrastów - tradycji, świeżej energii i kreacji"; Lublin - jako miasto "na styku kultur Wschodu i Zachodu", bogate w tradycje. Białystok promuje się hasłem: "Sztuka współistnienia", podkreślając swoją "mieszankę kultur, religii i narodowości". Łódź zapowiada stworzenie wielkiego centrum kultury, sztuki i nauki, które powstanie dzięki rozbudowie i rewitalizacji kompleksu budynków zabytkowej elektrociepłowni EC-1 Wschód. Mottem Gdańska w zabiegach o tytuł jest: "Wolność Kultury. Kultura Wolności". W konkursowej aplikacji Wrocławia podkreślono, że miasto w staraniach o tytuł promuje nie tylko siebie, także - cały region.(PAP)

jp/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)