Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci o powołaniu nowej Rady Nadzorczej TVP

0
Podziel się:

Wybór nowej Rady Nadzorczej (RN) TVP, w
przeddzień wyboru prezesa telewizji, to sygnał dla obecnej Rady,
kogo powinna wybrać na to stanowisko - uważa prof. Stanisław
Piątek, prawnik zajmujący się mediami elektronicznymi. Prof.
Wiesław Godzic ocenił, że wybór Rady Nadzorczej powinien odbywać
się "przy otwartej kurtynie", a tak - jego zdaniem - w tym
przypadku nie było.

Wybór nowej Rady Nadzorczej (RN) TVP, w przeddzień wyboru prezesa telewizji, to sygnał dla obecnej Rady, kogo powinna wybrać na to stanowisko - uważa prof. Stanisław Piątek, prawnik zajmujący się mediami elektronicznymi. Prof. Wiesław Godzic ocenił, że wybór Rady Nadzorczej powinien odbywać się "przy otwartej kurtynie", a tak - jego zdaniem - w tym przypadku nie było.

We wtorek Rada Nadzorcza TVP ma wybrać nowego prezesa telewizji. O stanowisko to ubiegają się: obecny prezes Jan Dworak, wiceprezes Piotr Gaweł oraz reżyser i publicystka Jolanta Kessler-Chojecka.

Zdaniem prof. Stanisława Piątka z Uniwersytetu Warszawskiego "żaden poważny kandydat nie wyrazi zgody na powołanie go w skład zarządu Telewizji Polskiej, jeżeli będzie wiedział, że z tego składu odwoła go nowa Rada".

Prof. Wiesław Godzic ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ocenił, że "sprawy związane z wyborem Rady Nadzorczej powinny być załatwiane przy otwartej kurtynie, aby było wiadomo, jakie organizacje i instytucje stoją za tymi, którzy zostali do Rady wybrani". Zaznaczył, że - jego zdaniem -w tym przypadku tak się nie stało.

"Dla każdego z nadawców istotna jest przewidywalność. Media nie znoszą niewiedzy, kto nimi zarządza, jak długo będzie zarządzać" - podkreślił. W jego ocenie nowi członkowie Rady Nadzorczej "nie są chyba ani powszechnie znani, ani znani w środowisku medialnym".

Prof. Tomasz Goban-Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego zwrócił natomiast uwagę, że nowa RN TVP jest "Radą wirtualną", a jej działalność jest zawieszona do momentu powołania przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, co może nastąpić dopiero po znowelizowaniu ustawy o radiofonii i telewizji.

"Formalnie KRRiT mogła powołać Radę Nadzorczą, ale pisma kierowane przez KRRiT chociażby do osób, które zostały do tej Rady wybrane, muszą być podpisane przez przewodniczącą" - powiedział prof. Tomasz Goban-Klas.

Trybunał Konstytucyjny uznał w marcu, że zapis w ustawie medialnej o powoływaniu przewodniczącego KRRiT przez prezydenta jest niekonstytucyjny; od blisko miesiąca KRRiT nie ma więc przewodniczącego, a dotychczasowa przewodnicząca Elżbieta Kruk jest jedynie przewodniczącą posiedzeń KRRiT.

Poniedziałkowa uchwała KRRiT w sprawie powołania nowej RN TVP ma wejść w życie "następnego dnia po dniu odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki Telewizja Polska S.A. zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok 2005". Walne Zgromadzenie zwołuje minister skarbu.

Do nowej Rady Nadzorczej TVP weszli: Zbigniew Walenty Cieślak, Janina Goss, Wojciech Hermeliński, Anna Milewska, Janusz Niedziela, Tomasz Rudomino, Robert Rynkun-Werner i Zdzisław Marek Tarasiewicz.

PAP nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie od KRRiT.(PAP)

dom/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)