Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci przedstawili rekomendacje wynikające z badania PolSenior

0
Podziel się:

Prowadzenie polityki uwzględniającej zróżnicowanie w grupie osób starszych,
wprowadzenie badań okresowych oraz popularyzacja aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej - to
m.in. rekomendacje ekspertów projektu PolSenior.

Prowadzenie polityki uwzględniającej zróżnicowanie w grupie osób starszych, wprowadzenie badań okresowych oraz popularyzacja aktywności fizycznej w tej grupie wiekowej - to m.in. rekomendacje ekspertów projektu PolSenior.

Prezes Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego prof. Piotr Błędowski podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Warszawie, że opublikowane w ubiegłym roku badania aspektów medycznych, psychologicznych, socjologicznych i ekonomicznych starzenia się ludzi w Polsce - PolSenior - wskazały na pilną potrzebę organizacji systemu usług opiekuńczych i pielęgnacyjnych dla osób starszych.

Zwrócił uwagę na wewnętrzne zróżnicowanie grupy seniorów, którą według niego należy dzielić na "młodych starych", czyli osoby w wieku 65-79 lat oraz "starych starych" powyżej 80. roku życia. "Wymaga to zróżnicowania działań adresowanych do osób starszych z uwzględnieniem różnic w stanie zdrowia, poziomie sprawności i samodzielności oraz aktywności" - dodał.

Jako jedną z najważniejszych rekomendacji dla polityki społecznej, zwłaszcza w kontekście planów wydłużenia wieku emerytalnego, prof. Błędowski wskazał zapewnienie osobom starszym silniejszej pozycji na rynku pracy. Zwrócił uwagę, że z badania wynika, że obecnie 51,5 proc. osób w wieku 55-59 lat jest skłonnych kontynuować pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Prof. Andrzej Milewicz z Akademii Medycznej we Wrocławiu rekomendował konieczność poprawy profilaktyki niektórych chorób, m.in. wprowadzenia badań okresowych wśród osób starszych, ponieważ znaczna część nie jest świadoma swoich schorzeń, a co za tym idzie - nie leczy ich. Wskazał m.in. na choroby związane z zaburzeniami funkcji tarczycy, przewlekłą chorobę nerek, cukrzycę oraz osteoporozę.

Także krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii prof. Tomasz Grodzicki powiedział, że system profilaktyki jest niewystarczający. W jego ocenie należy rozszerzyć wśród seniorów badania przesiewowe w zakresie okulistyki i audiologii, ponieważ wzrok i słuch mają istotny wpływ na utrzymanie samodzielności i dobrej jakości życia. Niedostateczne jest też według niego diagnozowanie pod kątem depresji i otępienia.

"Trzeba też zwiększyć liczbę geriatrów oraz zakładów opieki zdrowotnej o profilu geriatrycznym, rozwinąć edukację wszystkich lekarzy w tym zakresie, dostosować wszystkie jednostki opieki zdrowotnej do potrzeb pacjentów w podeszłym wieku" - przekonywał konsultant.

Natomiast prof. Adam Bartoszek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia odpowiednich warunków integracji społecznej, co ułatwi seniorom podtrzymywanie kontaktów.

Postulował on też, aby w prawie budowlanym wprowadzić obowiązek instalowania wind i ułatwień dla osób na wózkach we wszystkich nowo projektowanych czteropiętrowych i wyższych budynkach wielorodzinnych.

Prof. Andrzej Dąbrowski z Akademii Wychowania Fizycznego rekomendował upowszechnienie idei aktywności fizycznej seniorów, promowanie wśród lekarzy pierwszego kontaktu zalecania regularnej aktywności jako "leku" na wiele schorzeń, rozwinięcie systemu zorganizowanych zajęć aktywności fizycznej dla seniorów pod okiem instruktorów nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych miejscowościach.

"Odsetek osób sprawnych fizycznie wśród seniorów wzrósł w ciągu ostatnich 20 lat, co wynika ze wzrostu poziomu świadomości zdrowotnej Polaków, zmiany stylu spędzania wolnego czasu oraz lepszej skuteczności leczenia chorób" - ocenił prof. Dąbrowski.

Obecny na konferencji przedstawiciel resortu pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda zapewnił, że rekomendacje te zostaną wykorzystane przez ministerstwo. Poinformował, że resort planuje stworzenie departamentu ds. polityki senioralnej.(PAP)

bpi/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)