Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eksperci: zboże będzie drożało

0
Podziel się:

Eksperci przewidują, że w tym roku światowe ceny zbóż będą wysokie, to
efekt większego popytu na ziarno. W Polsce zboże też zdrożeje m.in. ze względu na niższe zbiory
wobec roku ubiegłego - podała Agencja Rynku Rolnego.

Eksperci przewidują, że w tym roku światowe ceny zbóż będą wysokie, to efekt większego popytu na ziarno. W Polsce zboże też zdrożeje m.in. ze względu na niższe zbiory wobec roku ubiegłego - podała Agencja Rynku Rolnego.

Zespół ekspertów Agencji Rynku Rolnego prognozuje, że pszenica konsumpcyjna w grudniu br. może średnio kosztować 950-990 zł za tonę, a żyto 740-780 zł za tonę, a w marcu odpowiednio: 970-1030 zł/t i 760-810 zł/t. Obecnie za pszenicę trzeba zapłacić ok. 940 zł/t, a żyto ok. 700 zł/t.

Według analityków w roku gospodarczym 2012/2013 nastąpi dalsze zwiększenie globalnego zużycia zbóż, przede wszystkim za sprawą krajów rozwijających się oraz rosnącego rynku biopaliw. Z tego powodu ceny zbóż na świecie nadal będą relatywnie wysokie. Dotyczy to będzie głównie pszenicy, której światowe zbiory prawdopodobnie będą o 3 proc. niższe niż w poprzednim sezonie. Wysoka cena pszenicy to wynik zmniejszenia zapasów u głównych eksporterów tego ziarna.

W Polsce ceny zbóż będą odzwierciedlały tendencje na rynkach zagranicznych. Eksperci oceniają, że mimo zmniejszenia zapotrzebowania na ziarno, ze względu na niższe zbiory, ceny zbóż będą wysokie.

Krajowe zapasy zbóż na początku sezonu 2012/2013 były mniejsze niż przed rokiem. Szacuje się, że ich poziom wyniósł blisko 3,9 mln ton, wobec 4,5 mln ton w poprzednim sezonie.

Według szacunków zbiory zbóż w tym roku wyniosą 26,7 mln ton, a krajowe zapotrzebowanie na ziarno w sezonie 2012/2013 może być o 2 proc. mniejsze niż w poprzednim i wynieść 26,8 mln ton.

Spadek zapotrzebowania na ziarno jest głównie związany ze zmniejszeniem się stad trzody chlewnej. (PAP)

awy/ amac/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)