Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ekspert ds. bezpieczeństwa: większy nacisk na pracę operacyjną

0
Podziel się:

Trudno mówić o jeszcze większej
intensyfikacji ochrony w Bagdadzie, trzeba raczej położyć większy
nacisk na pracę operacyjną i wykrywanie planów ataków - powiedział
PAP w czwartek ekspert ds. bezpieczeństwa dr hab. Krzysztof Kubiak
z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Trudno mówić o jeszcze większej intensyfikacji ochrony w Bagdadzie, trzeba raczej położyć większy nacisk na pracę operacyjną i wykrywanie planów ataków - powiedział PAP w czwartek ekspert ds. bezpieczeństwa dr hab. Krzysztof Kubiak z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

W czwartek po godz. 14 czasu warszawskiego nastąpił atak na polską ambasadę w stolicy Iraku. W polską placówkę uderzył jeden pocisk - rakietowy lub moździerzowy. Nie ma ofiar śmiertelnych; lekko ranny został plutonowy BOR Sebastian Lotko.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który poinformował o zdarzeniu, przyznał, że nie wiadomo, czy był to atak konkretnie na polską ambasadę, czy też ostrzał tzw. Zielonej Strefy w Bagdadzie - silnie ufortyfikowanego kwartału miasta, gdzie mieści się większość placówek, w tym USA i Polski. Jak dodał, szczegóły ataku ustalają amerykańscy eksperci.

Dr hab. Kubiak w rozmowie z PAP podkreślił, że bardzo ograniczone są możliwości dalszego wzmacniania fizycznego zabezpieczenia ambasady, dodatkowych żelbetowych ścian, szczególnie, gdy przeciwnik - grupy partyzanckie - ma możliwość ostrzeliwania pociskami moździerzowymi czy rakietowymi, a tak jest nawet z Zieloną Strefą - prawdopodobnie najbezpieczniejszym miejscem w Bagdadzie.

"Trudno sobie wyobrazić, by jeszcze wokół tej strefy wyburzyć budynki w 4-5-kilometrowym pierścieniu, aby w ten sposób ograniczyć możliwość jej ostrzeliwania" - mówił Kubiak podając przykład z czasów, gdy IRA ostrzeliwała brytyjskie bazy wojskowe w Irlandii i nieskuteczny okazał się pomysł Anglików rozwieszania stalowych siatek nad koszarami.

"To wszystko są zabezpieczenia o charakterze defensywnym. Trzeba raczej wzmocnić pracę operacyjną, prowadzić działania wyprzedzające o charakterze rozpoznawczym. O ile to możliwe w tamtych realiach, zdobywać operacyjnie informacje o planowanych atakach i im przeciwdziałać" - wskazał ekspert. Zauważył, że Bagdad to teren bardzo gęsto zurbanizowany, co dodatkowo utrudnia zadanie.

Czwartkowy incydent w Bagdadzie nie był pierwszym w rejonie polskiej placówki. W październiku 2007 zaatakowany został konwój trzech polskich samochodów; zginął wówczas funkcjonariusz BOR, a ambasador Edward Pietrzyk został ciężko ranny.(PAP)

wkt/ wkr/ mag/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)