Notowania

Edward Snowden
29.06.2013 22:12

Ekwador poproszony przez USA o nieprzyjmowanie Snowdena

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa poinformował, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go o azyl polityczny w Ekwadorze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

- _ Rozmawialiśmy o sprawie Snowdena i (Biden) przekazał mi w sposób bardzo kurtuazyjny prośbę Stanów Zjednoczonych o odrzucenie wniosku o azyl _ - powiedział * *Prezydent Ekwadoru Rafael Correa Według jego relacji wyjaśnił wiceprezydentowi USA Joe Bidenowi, że wniosek Snowdena nie został jeszcze rozpatrzony, ponieważ Amerykanina nie ma w Ekwadorze.

Correa poinformował w sobotę, że wiceprezydent USA Joe Biden poprosił go w rozmowie telefonicznej o odrzucenie prośby Edwarda Snowdena, byłego pracownika amerykańskich służb wywiadowczych, o azyl polityczny w Ekwadorze. Informację o rozmowie Bidena z ekwadorskim prezydentem na temat wniosku Snowdena o azyl potwierdził Biały Dom, nie podając szczegółów.

- _ Kiedy Snowden znajdzie się na naszym terytorium - o ile do tego dojdzie - i kiedy będzie trzeba rozpatrzeć wniosek, to oczywiście do USA zwrócimy się w pierwszej kolejności o opinię _ - mówił Correa.

Dodał następnie, że przedstawił Bidenowi następujące stanowisko Ekwadoru: _ Panie wiceprezydencie, dziękuję za pański apel, bardzo cenimy Stany Zjednoczone, nie staraliśmy się o to, by taka sytuacja wynikła. Proszę nie myśleć, że jesteśmy antyamerykańscy, jak próbują o tym przekonywać niektóre media _.

_ Tak, jak zrobiliśmy to w sprawie (Juliana) Assange'a (założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks), wysłuchamy wszystkich, ale decyzję podejmiemy w suwerenny sposób. Choć, znając uczucie i szacunek, jakim darzymy USA, weźmiemy pod uwagę to, co mówi ten kraj _ - oświadczył Correa.

Snowden, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do władz Ekwadoru o azyl. Obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał 23 czerwca z Hongkongu.

USA ostrzegły w środę Ekwador przed przyznaniem Snowdenowi azylu politycznego. Zagroziły cofnięciem preferencji celnych, gdyby władze w Quito zdecydowały się na ten krok. Tymczasem w czwartek rząd Ekwadoru ogłosił, że _ nieodwracalnie _ rezygnuje z preferencji celnych w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

Powołując się na źródło zbliżone do Departamentu Stanu USA, rosyjski dziennik _ Kommiersant _ podał w środę, że strona amerykańska na razie ogranicza się do apeli do władz innych państw o przekazanie jej uciekiniera i ostrzeżeń przed negatywnymi konsekwencjami w razie odmowy. Ekwador udzielił już azylu Julianowi Assange'owi, który od ponad roku przebywa w ekwadorskiej ambasadzie w Londynie, unikając deportacji do Szwecji.

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że NSA i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie szpiegują Unię Europejską! Raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE i w n ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych.
Pościg za agentem CIA. Ucieka do Ekwadoru USA ostrzegły państwa półkuli zachodniej, by nie wpuszczały na swe terytoria byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego za ujawnienie tajnych informacji.
Snowden nie zaszkodził USA. Na pewno? Ambasador USA przy ONZ powiedziała, że ujawnienie materiałów wywiadowych przez Snowdena nie zaszkodziło polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych.
Tagi: Edward Snowden, nsa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz