Notowania

wiadomości
27.06.2013 01:10

Ekwador: Prezydent: nie ma jeszcze zgody na przyjazd Snowdena

Prezydent Rafael Correa Delgado oświadczył w czwartek, że nie została jeszcze wydana zgoda na przyjazd do Ekwadoru byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego przez USA za szpiegostwo.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Rafael Correa Delgado oświadczył w czwartek, że nie została jeszcze wydana zgoda na przyjazd do Ekwadoru byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena, ściganego przez USA za szpiegostwo. *

Prezydent Ekwadoru poinformował, że Snowden nadal przebywa w Rosji.

USA ostrzegły w środę Ekwador przed przyznaniem Snowdenowi azylu politycznego. Zagroziły cofnięciem preferencji celnych, gdyby władze w Quito zdecydowały się na ten krok.

Tymczasem w czwartek rząd Ekwadoru ogłosił, że "nieodwracalnie" rezygnuje z preferencji celnych w handlu ze Stanami Zjednoczonymi.

"Ekwador rezygnuje w sposób jednostronny i nieodwracalny z tych preferencji celnych", przyznawanych przez Stany Zjednoczone w uznaniu za walkę z handlem narkotykami, i podkreśla, że "nie zaakceptuje niczyich nacisków ani pogróżek" - oświadczył ekwadorski sekretarz ds. komunikacji publicznej Fernando Alvarado.

USA zareagowały powściągliwie na decyzję władz w Quito. "To są preferencje handlowe, które Ekwadorowi przyznał Kongres USA i nie jestem pewien, czy rzeczywiście można z nich zrezygnować" - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Patrick Ventrell.

Snowden, były pracownik CIA, oskarżony przez USA o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl; obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał w niedzielę z Hongkongu.

Zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes, powiedział w czwartek w stolicy Senegalu, Dakarze, że USA cały czas rozmawiają z władzami Rosji na temat wydania im Snowdena. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów tych rozmów. (PAP)

sp/

14096732 14096072

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz