Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Elbląg: Akt oskarżenia ws. 16-letniego zabójcy

0
Podziel się

Prokuratura rejonowa w Elblągu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie
16-latka, który w marcu zabił nożem swoją 11-letnią siostrę i zaatakował siekierą matkę -
poinformował w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury Sławomir Karmowski.

bEiwDerp

*Prokuratura rejonowa w Elblągu skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie 16-latka, który w marcu zabił nożem swoją 11-letnią siostrę i zaatakował siekierą matkę - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury Sławomir Karmowski. *

Prokurator Karmowski dodał, że zgodnie z decyzją sądu rodzinnego i nieletnich chłopak będzie odpowiadał jak dorosły. "Stanie przed sądem pod dwoma zarzutami: zabójstwa 11-letniej siostry Magdaleny i usiłowania zabójstwa matki. Z ustaleń wynika, że oskarżony siostrze zadał nożem kilkanaście ciosów w głowę, szyję, klatkę piersiową i nadbrzusze, w sumie dziewczynka miała 41 ran kłuto-ciętych. Matka została uderzona przez syna siekierą w głowę co najmniej dwa razy" - powiedział rzecznik.

Po zabójstwie siostry chłopak owinął jej ciało w dywan i wyniósł na taras. Matkę zaatakował kilka godzin później. Ranna kobieta trafiła do szpitala, lekarzom udało się ją uratować.

bEiwDerr

"W toku postępowania oskarżony był badany przez biegłych, którzy orzekli, że w chwili obu czynów miał w stopniu znacznym ograniczoną zdolność pokierowania swoim postępowaniem. Te okoliczności nie zwalniają go od odpowiedzialności karnej, natomiast mogą wpłynąć na wymiar kary" - powiedział prok. Karmowski. Dodał, że w przypadku takiej kwalifikacji sąd może wobec oskarżonego 16-latka zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Gdyby sąd z tego dobrodziejstwa nie skorzystał, maksymalna kara wobec 16-latka to 25 lat więzienia.

Początkowo postępowanie w sprawie 16-latka prowadził sąd rodzinny. Przed tym sądem chłopak przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia, w których przyznał, że nie miał konkretnego, poważnego motywu swego działania. Do zabójstwa siostry miało go pchnąć drobne nieporozumienie. Jak poinformował rzecznik elbląskiej prokuratury, w toku prokuratorskiego śledztwa 16-latek podtrzymał to, co mówił przed sądem rodzinnym i nieletnich.

"Obecnie oskarżony przebywa w zakładzie karnym dla dorosłych" - dodał prokurator Karmowski. Tuż po zabójstwie chłopak trafił do schroniska dla nieletnich.

Sprawę 16-latka będzie rozstrzygał Sąd Okręgowy w Elblągu. (PAP)

bEiwDerx

jwo/ pz/ jra/

bEiwDerS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)