Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elbląg: Borusewicz i Nowak udzielili wsparcia Elżbiecie Gelert

0
Podziel się:

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister transportu Sławomir Nowak
udzielili w poniedziałek wsparcia kandydatce PO w wyborach prezydenta Elbląga Elżbiecie Gelert.
Określili ją jako osobę szukającą porozumienia.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i minister transportu Sławomir Nowak udzielili w poniedziałek wsparcia kandydatce PO w wyborach prezydenta Elbląga Elżbiecie Gelert. Określili ją jako osobę szukającą porozumienia.

Nowak i Borusewicz przyjechali w poniedziałek do Elbląga na uroczystość podpisania porozumienia województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego o współpracy dotyczącej m.in. rozwoju Żuław Wiślanych i Zalewu Wiślanego. Była na niej obecna także Gelert.

"Przy tym stole są ludzie, którzy szukają porozumienia i współpracy, a nie na okoliczność kampanii wyborczych przebierają się i przekształcają, żeby następnego dnia po wyborach tworzyć konflikty i dzielić ludzi a nie łączyć" - podkreślił Nowak. Jak dodał, chce, by z tego spotkania "popłynął komunikat polityczny".

"Proszę, aby ludzie w Elblągu zastanowili się komu swoje miasto chcą w niedzielę powierzyć. Czy tym, którzy Elbląg zapiszą do jednej rozgłośni radiowej, czy tym, którzy będą szukali porozumienia i dążyli do budowy dróg, mostów, rozwoju turystycznego i ekonomicznego tego miejsca" - zaznaczył Nowak. Nawiązał w ten sposób do wizyt kontrkandydata Gelert, Jerzego Wilka z PiS, w Radiu Maryja.

Podczas podpisywania porozumienia wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali potrzebę współpracy Gdańska i Elbląga. Marszałek Borusewicz ocenił, że oba regiony "stanowią przykład dobrej synergii".

"Dzielenie współpracy byłoby niekorzystne dla nas wszystkich, nasza siła jest we współpracy" - zaznaczył urodzony w Lidzbarku Warmińskim, a mieszkający w Trójmieście Borusewicz.

Zwrócenie uwagi na potrzebę zacieśniania współpracy między Gdańskiem a Elblągiem nawiązywało do wypowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego przed pierwszą turą elbląskich wyborów. Na spotkaniu z mieszkańcami miasta Kaczyński deklarował przeprowadzenie referendum co do przynależności Elbląga do któregoś z województw (warmińsko-mazurskiego lub pomorskiego). Przyznał, że jeśli byłaby taka wola mieszkańców Elbląg mógłby wejść w skład administracyjny Pomorza.

Ponieważ z Elbląga jest połowę bliżej do Gdańska niż Olsztyna, wielu elblążan jest związanych właśnie z Gdańskiem, niektórzy dojeżdżają tam co dnia do pracy. Między Elblągiem a Olsztynem od lat panuje wyczuwalna atmosfera niechęci.

Sama Gelert powiedziała PAP, że uważa, iż "Elbląg powinien być miastem silnym swoją siłą i swoim potencjałem".

"Powinniśmy brać to, co dobre od obu województw. Dla biznesu jest korzystny ten podział administracyjny, bo może korzystać z programów pomocowych dla Polski Wschodniej. Ale ja do lat w swoim szpitalu leczę pacjentów i z Pomorza, i z warmińsko-mazurskiego i korzystam na tym" - zaznaczyła Gelert, obecnie dyrektor elbląskiego szpitala wojewódzkiego. Przekonywała, że "trzeba dobrze żyć z każdym i współpracować, bo to daje korzyści dla wszystkich".

Druga tura wyborów prezydenckich w Elblągu odbędzie się w niedzielę. Zmierzą się w niej kandydatka PO Elżbieta Gelert i kandydat PiS Jerzy Wilk. W tym tygodniu wsparcia tym kandydatom mają udzielić liderzy ich partii: Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.

W pierwszej turze Wilk uzyskał 31 proc. głosów, na Gelert głosowało 21 proc. wyborców.(PAP)

jwo/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)