Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elbląski projekt walki z bezrobociem zwycięzcą prestiżowego konkursu KE

0
Podziel się:

Wymyślony w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) projekt walki z bezrobociem
zwyciężył w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej Regio Stars. W projekcie uczestniczyło 32
niepełnosprawnych, wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Zatrudnienie znalazły 22 osoby.

Wymyślony w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie) projekt walki z bezrobociem zwyciężył w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej Regio Stars. W projekcie uczestniczyło 32 niepełnosprawnych, wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Zatrudnienie znalazły 22 osoby.

W czwartek w Brukseli pomysłodawcy projektu i warmińsko-mazurski marszałek wezmą udział w uroczystości ogłoszenia wyników. Zwycięzcy odbiorą nagrodę z rąk komisarza UE ds. Polityki Regionalnej Johannesa Hahna.

Elbląski pomysł rywalizował w finale z czterema europejskimi projektami m.in. z Finlandii i Wielkiej Brytanii.

"To pierwszy projekt z naszego kraju od chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, który dotarł do finału konkursu, by następnie wygrać rywalizację w swojej kategorii" - podkreślił marszałek Jacek Protas. Jak ocenił, nagroda potwierdza, że wydawanie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego jest efektywne.

Projekt, który zyskał uznanie Komisji Europejskiej, realizowano pod nazwą "Indywidualne ścieżki zatrudnienia" od grudnia 2009 do sierpnia 2012 roku w Elblągu. Uczestniczyło w nim 32 bezrobotnych powyżej 45. roku życia, z których wielu pozostawało bez pracy nawet 10 lat. Ponadto wszyscy byli niepełnosprawni w stopniu lekkim lub umiarkowanym. Po zakończeniu projektu okazało się, że 22 osoby znalazły zatrudnienie i utrzymały je co najmniej pół roku.

Projekt, który realizowała Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, zakładał indywidualną pracę z każdym jego uczestnikiem. Jak powiedziała PAP koordynator programu Eliza Popławska-Jodko, najpierw oceniano stan zdrowia każdego z uczestników. Zwróciła uwagę, że wielu ludzi nie podejmuje pracy ze względu na zły stan zdrowia albo ze względu na to, że uważają swój stan zdrowia za zły. Każdy z uczestników projektu spotykał się z lekarzem medycyny pracy i dowiadywał się, w jakim charakterze może pracować.

Pomysł medycznego diagnozowania bezrobotnych zaczerpnięto z modelu obowiązującego w Finlandii - centrum rehabilitacyjne z tego kraju było partnerem elbląskiego projektu.

Zdiagnozowany przez lekarza bezrobotny pracował z indywidualnym trenerem pracy, psychologiem, uczestniczył w takich szkoleniach i kursach, które uważał za przydatne (a nie takich - jak często bywa w urzędach pracy - które aktualnie są realizowane). Doradca zawodowy pomagał przygotowywać się do rozmów z pracodawcami, a po znalezieniu pracy towarzyszył takiej osobie jeszcze przez pół roku i w razie potrzeby wspierał i motywował do dalszej pracy.

Koszt projektu wyniósł 1,8 mln zł, a koszt zdiagnozowania i przygotowania bezrobotnego do rynku pracy to 8-9 tys. zł. Autorzy projektu uważają, że koszty diagnozy bezrobotnego nie są duże, ponieważ w ten sposób przygotowują tę osobę do trwałego powrotu na rynek pracy. Chcą, by elbląski pomysł na znalezienie pracy przez osoby niepełnosprawne został wdrożony w innych regionach Polski.

Na Warmii i Mazurach od lat utrzymuje się najwyższa w Polsce stopa bezrobocia, która na koniec grudnia 2012 roku wynosiła 20,1 proc. Na 1,4 mln osób mieszkających w województwie warmińsko-mazurskim 113,2 tys. to bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy.

Realizowany przez Komisję Europejską konkurs Regio Stars promuje dobre praktyki i innowacyjne rozwiązania, które - zdaniem KE - warto powielać w innych regionach i krajach. (PAP)

ali/ jwo/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)