Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Elektroniczny dozór nad skazanymi od 2012 roku

0
Podziel się:

Docelowo będą nim objęci stadionowi chuligani i pedofile w całej Polsce.

Elektroniczny dozór nad skazanymi od 2012 roku
(Prebranac/Dreamstime)

*Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad ustawą dotyczącą systemu dozoru elektronicznego chuliganów stadionowych i skazanych za pedofilię. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2012 roku. *

System dozoru elektronicznego ma zostać uruchomiony w całym kraju. - _ Jak dotąd systemem dozoru elektronicznego objętych zostało ponad 280 skazanych _ - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek.

Resort sprawiedliwości rozpoczął prace nad projektem objęcia systemem dozoru elektronicznego chuliganów skazanych na zakaz stadionowy w sierpniu. Była to reakcja na zajścia podczas meczu piłkarskiego Pucharu Polski Zawisza Bydgoszcz - Widzew Łódź.

ZOBACZ TAKŻE:
Będzie więcej więźniów pod elektronicznym dozorem.
Do zamieszek na stadionie w Bydgoszczy doszło 25 sierpnia krótko przed planowanym rozpoczęciem meczu. W stronę interweniujących funkcjonariuszy rzucano kamienie, kije, części bruku, barierki i inne przedmioty. W odpowiedzi policjanci użyli pałek, armatek wodnych, broni gładkolufowej i gazu. Podczas tłumienia awantur ośmiu policjantów doznało obrażeń i trafiło do szpitala.

System elektronicznego dozoru skazanych w Polsce ruszył we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie można go stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Zastosowanie dozoru elektronicznego w każdym przypadku podlega indywidualnej ocenie sądu penitencjalnego, który przed podjęciem decyzji o skierowaniu skazanego do takiego dozoru dokona analizy jego cech osobowościowych, ale też rodzaju i charakteru popełnionego przestępstwa.

ZOBACZ TAKŻE:
Posłowie za rozszerzeniem dozoru elektronicznego.
Zakładana na nogę bransoleta monitorująca obecność skazanego w wyznaczonym obszarze (np. w mieszkaniu) przypomina wyglądem duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali.

Systemem dozoru elektronicznego mają być objęci także skazani za niektóre przestępstwa związane z pedofilią. Już od czerwca obowiązują przepisy, według których o potrzebie leczenia pedofila decyduje sąd na sześć miesięcy przed przewidywanym warunkowym zwolnieniem lub przed wykonaniem kary.

W przypadku gwałtu na osobie poniżej piętnastego roku życia lub osobie najbliższej, umieszczenie w zakładzie zamkniętym lub skierowanie na leczenie ambulatoryjne jest obowiązkowe.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)