Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

EMBARGO DO GODZ. 22 NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE AGITACJĘ WYBORCZĄ!

0
Podziel się:

Niemcy wybierają 99 posłów Parlamentu Europejskiego

Niemcy wybierają 99 posłów Parlamentu Europejskiego

7.6.Berlin (PAP) - W Niemczech rozpoczęły się w niedzielę o 8.00 rano wybory do Parlamentu Europejskiego. Kraj ten ma najwięcej eurodeputowanych spośród wszystkich państw UE - aż 99.

Wybory do PE uważane są w Niemczech za ważny test przed planowanymi na 27 września wyborami do Bundestagu.

O mandaty europosłów ubiega się 1196 kandydatów, zgłoszonych przez 32 komitety wyborcze. Obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy.

Wśród 64,3 milionów uprawnionych do głosowania jest 2,1 miliona obywateli innych krajów Unii.

Z sondaży przedwyborczych wynikało, że frekwencja może spaść poniżej 40 proc. Już w wyborach 2004 roku osiągnęła ona rekordowo niski poziom 43 proc.

W sobotę do udziału w głosowaniu wezwała kanclerz Angela Merkel. "W wyborach tych chodzi o wytyczenie kierunków działania Unii Europejskiej" - powiedziała na wiecu w Heildelbergu, kończącym kampanię jej partii CDU.

Pięć lat temu chadecy wygrali eurowybory zdobywając 44,5 proc. głosów. Druga w kolejności Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) zdobyła 21,5 proc., tracąc 9,2 punktu procentowego w porównaniu do poprzednich wyborów.

Obywatele polscy przebywający na terenie Niemiec mogą głosować w wyborach do PE w komisjach obwodowych w Berlinie, Lipsku, Hamburgu, Bremie, Kolonii, Monachium i Stuttgarcie.

Równocześnie z wyborami do PE w siedmiu krajach związkowych Niemiec odbywają się w niedzielę wybory komunalne: w Badenii- Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Turyngii i Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

W tym ostatnim landzie o miejsca we władzach komunalnych przygranicznego powiatu Uecker-Randow po raz pierwszy ubiega się troje Polaków.

Katarzyna Werth, startująca z listy Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Pomeraniak oraz Dorota Siuda-Pankau, startująca z listy CDU, chcą zasiadać w radzie gminy Loecknitz. W tym trzytysięcznym miasteczku osiedliło się w minionych latach ponad 200 Polaków, skuszonych niższymi cenami nieruchomości, świadczeniami socjalnymi oraz dobrą infrastrukturą.

Z kolei przedsiębiorca Jarosław Wieczorek ubiega się o mandat w radzie miasta Pasewalk oraz radzie powiatu Uecker-Randow. Startuje on z listy stowarzyszenia "Wir in Pasewalk" ("My w Pasewalku").

W całym powiecie Uecker-Randow mieszka ponad 1000 Polaków.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ jo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)