Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jarosław Junko
|

Epidemia grypy przesuwa się na wschód Ukrainy

0
Podziel się:

Premier Julia Tymoszenko zaapelowała o pomoc do studentów medycyny, bo brakuje lekarzy.

Epidemia grypy przesuwa się na wschód Ukrainy
(PAP/EPA)
bEUgiUol

*Epidemia grypy na Ukrainie, z którą walczyły dotychczas zachodnie obwody kraju, zaczyna przesuwać się na wschód. Zgodnie z zaleceniami rządu przemęczonych pracą lekarzy mają wesprzeć studenci medycyny. *

Politycy i media nie wykluczają tymczasem wprowadzenia stanu wyjątkowego, który uniemożliwiłby przeprowadzenie wyznaczonych na styczeń wyborów prezydenckich bądź doprowadził do ich przełożenia.

Za mało lekarzy

_ - Brakuje nam lekarzy. Proszę wicepremiera Ołeksandra Turczynowa, by rozpatrzono możliwość wprowadzenia dla nich specjalnego systemu mobilizacyjnego, łącznie z zaangażowaniem studentów ostatnich lat medycyny _ - powiedziała premier Julia Tymoszenko.

bEUgiUon

Według danych ministerstwa zdrowia w Kijowie dotychczas na Ukrainie na grypę i jej powikłania zmarło 71 osób. Liczba zarażonych przekroczyła 255 tysięcy. U 14 osób wykryto wirusa A/H1N1.
Jak relacjonowała, do przekroczenia progu epidemiologicznego zbliżają się obwody na wschodzie Ukrainy: dniepropietrowski, kijowski, ługański, odeski, sumski i czernihowski. Wcześniej zachorowania objęły dziewięć obwodów na zachodzie państwa.

Ukraińscy lekarze ostrzegają, że jest to dopiero pierwsza fala zachorowań. Kolejna oczekiwana jest w styczniu i lutym.

Ekspansja grypy może więc uniemożliwić zaplanowane na 17 stycznia wybory prezydenckie. Mogłoby to nastąpić, gdyby prezydent Wiktor Juszczenko wprowadził w kraju stan wyjątkowy, do czego zachęcają go gubernatorzy dotkniętych grypą obwodów. Piszą o tym także dziennikarze i dyskutują politycy.

bEUgiUot

_ - Jeśli rzeczywiście mamy epidemię, to wprowadzenie stanu wyjątkowego jest konieczne _ - oświadczył jeden z kandydatów na prezydenta, szef Ludowej Partii Ukrainy, Jurij Kostenko. - _ Ludzkie życie i zdrowie jest ważniejsze od wyborów _ - wtórował mu deputowany bloku parlamentarnego Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona, Jarosław Kendzior.

Epidemia z polityką w tle

Jak twierdzi poczytna gazeta _ Siegodnia _, epidemia grypy staje się dziś w walce politycznej bardzo poważnym czynnikiem, omawianym w sztabach wyborczych wszystkich kandydatów na prezydenta.

Cieszący się ok. 5-procentowym poparciem urzędujący prezydent Wiktor Juszczenko, który w styczniu będzie ubiegał się o reelekcję, liczy, że na grypie potknie się jego główna rywalka, premier Tymoszenko.

bEUgiUou

Szefowa rządu, na którą chce dziś głosować ok. 20 proc., ma z kolei nadzieję, że zaprezentuje się społeczeństwu jako jedyna osoba walcząca z fatalnymi następstwami choroby.

Faworyt rankingów przedwyborczych, przywódca prorosyjskiej Partii Regionów Ukrainy Wiktor Janukowycz z poparciem w granicach 30 proc., wykazuje na razie w tej dziedzinie najmniejszą aktywność. Zmieni się to zapewne, gdy grypa obejmie wschodnią Ukrainę, która jest jego tradycyjnym terenem wyborczym.

bEUgiUoO
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)