Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 17:58

Episkopat apeluje o przeciwstawienie się przemocy wobec chrześcijan

Z apelem o przeciwstawienie się przemocy i dyskryminacji wobec chrześcijan zwróciło się w piątek prezydium Episkopatu do polskich przedstawicieli, którzy będą uczestniczyć w poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Z apelem o przeciwstawienie się przemocy i dyskryminacji wobec chrześcijan zwróciło się w piątek prezydium Episkopatu do polskich przedstawicieli, którzy będą uczestniczyć w poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. *

"Wyrażamy ufność, że delegacja polska, reprezentująca swoich obywateli na tym forum, będzie w dalszym ciągu wspierać starania zmierzające do wyraźnego potępienia prześladowania chrześcijan i podjęcia konkretnych środków mających na celu przeciwdziałanie tym bolesnym zjawiskom" - napisali polscy biskupi, w wydanym w piątek oświadczeniu, udostępnionym PAP.

Hierarchowie przypominają, że chrześcijanie stali się ofiarami większości aktów przemocy na tle religijnym.

Biskupi zwracają też uwagę na pogarszającą się sytuację chrześcijan na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku.

"Jesteśmy zobowiązani do otwartego przeciwstawiania się wszelkim aktom przemocy i dyskryminacji, także w kontekście wyznaniowym. Pragniemy przypomnieć, że wolność religijna jest podstawowym prawem, które należy wszędzie chronić" - podkreślają hierarchowie w oświadczeniu.

Ministrowie spraw zagranicznych "27" mają przyjąć w poniedziałek w Brukseli deklarację w sprawie prześladowań religijnych, ze wskazaniem na różne wyznania, w tym chrześcijan. Trzy tygodnie temu UE planowała jedynie ogólną deklarację, co nie podobało się m.in. Włochom i Polsce. Jak dowiedziała się PAP w źródłach unijnych, obecnie w sprawie deklaracji jest już pełna zgoda wszystkich państw.

170 tys. chrześcijan rocznie oddaje życie za wiarę, a ok. 200 mln jest krwawo i brutalnie prześladowanych - wynika z raportu "Prześladowani i zapomniani" obejmującego lata 2009-2010. Do dyskryminacji chrześcijan dochodzi w ponad 70 krajach świata, co oznacza, że w co trzecim kraju brak pełnej wolności religijnej.

Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010, opracowany przez międzynarodową organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not), uwzględnia dane z 40 krajów. Opisano w nim najbardziej dramatyczne przykłady prześladowań chrześcijan m.in. w Afganistanie, Chinach, Korei Północnej, Myanmarze, Pakistanie, Nigerii, Sudanie, Wietnamie, Zimbabwe. (PAP)

skz/ pz/ ura/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz