Notowania

onz
23.12.2009 19:01

Erytrea ukarana za wspieranie islamistów z Somalii

ONZ nałożyła na kraj embargo m.in. na import i eksport broni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FlashStef/CC/Flickr)

Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Erytreę sankcje uznając, że państwo to udziela pomocy islamistycznym rebeliantom z Somalii oraz odmawia rozwiązania sporu granicznego z Dżibuti.

Rezolucja poparta przez 13 z 15 członków Rady Bezpieczeństwa nakłada na Erytreę embargo na import i eksport broni, ograniczenia podróżne dla pochodzących stamtąd polityków oraz zamraża zagraniczne aktywa tego państwa.

Rada wezwała też kraje członkowskie ONZ, aby prowadziły inspekcje towarów, które drogą powietrzną bądź morską mają być dostarczone do Somalii.

Libia, która nie dysponuje w Radzie prawem weta, głosowała przeciwko sankcjom. Od głosu wstrzymały się Chiny.

W sierpniu Departamentu Stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone zamierzają zwiększyć dostawy broni i amunicji dla somalijskiego rządu, aby pomóc mu w walce z islamskimi ekstremistami próbującymi przejąć władzę w kraju. Islamiści mają prawdopodobnie powiązania z Al-Kaidą. Somalia twierdzi też, że wspiera ich Erytrea.

Somalijskie siły rządowe szkolone są również przez Amerykanów w Dżibuti, gdzie mieści się amerykańska baza wojskowa, obsługująca cały Róg Afryki.

Według sekretarz stanu USA Hillary Clinton ekstremiści w Somalii chcą przekształcić ten kraj w bazę dla światowego terroryzmu.

* [ Rosja oskarża: Amerykanie hamują nowy układ START ]( http://news.money.pl/artykul/rosja;oskarza;amerykanie;hamuja;nowy;uklad;start,116,0,568180.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz