Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ESK: Prezydent Katowic krytykuje Zdrojewskiego

0
Podziel się:

Minister kultury powinien przedstawić informację o środkach budżetowych i unijnych, które trafiły do miast-kandydatów - uważa prezydent Katowic Piotr Uszok.

ESK: Prezydent Katowic krytykuje Zdrojewskiego
(Lestat (Jan Mehlich)/CC/Wikipedia)

**Minister kultury powinien przedstawić publiczną informację o wszystkich środkach budżetowych i unijnych, które trafiły do miast-kandydatów do tytułu ESK - uważa prezydent Katowic Piotr Uszok. Decyzje o podziale środków zapadły ponad dwa lata temu - odpowiada resort.

Podczas konferencji prasowej ** poświęconej planom miasta po przegranym konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 prezydent Katowic był pytany o przyznanie przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego 100 mln zł dotacji dla Wrocławia i ogłoszenie tej decyzji w momencie wizyty ekspertów konkursu o tytuł ESK. Wrocław ostatecznie zwyciężył w konkursie.

_ - Decyzje o podziale środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zapadły ponad dwa lata temu _ - napisano w komunikacie resortu kultury, odnoszącym się do sprawy przyznania 100 mln zł Wrocławiowi. Resort zwraca uwagę, że dwie wrocławskie inwestycje zyskały akceptację komisji konkursowej i znalazły się na liście priorytetów do finansowania w perspektywie lat 2011-14.

_ - Wystąpienie o uruchomienie dotacji dla Wrocławia i innych miast nie nosi więc znamion nadzwyczajności - stanowi jedynie realizację długookresowych planów inwestycyjnych. Ze smutkiem przyjęliśmy więc zarzuty o rzekomej stronniczości ministerstwa i ewentualnym wpływaniu na wynik wyboru Europejskiej Stolicy Kultury, co absolutnie nie miało miejsca _ - napisano w oświadczeniu.

Uszok mówił, że nie kwestionuje decyzji o przyznaniu dotacji. _ - Moim zdaniem minister Zdrojewski powinien jednak w imię uczciwego państwa przedstawić informację na temat wszystkich dotacji udzielonych tak z budżetu państwa, jak i w ramach programów unijnych za jego kadencji na projekty inwestycyjne i na projekty miękkie, tak dla instytucji podległych ministrowi, jak i samorządowi wojewódzkiemu i miastom - w miastach ubiegających się o tytuł ESK _ - powiedział.

Dodał, że taka informacja powinna być podana do publicznej wiadomości w mediach o zasięgu ogólnopolskim. _ - Wydaje mi się, że udzielenie tej pełnej publicznej informacji może rozwiać wiele wątpliwości _ - ocenił prezydent Katowic.

Uszok zaznaczył też, że minister Zdrojewski odwiedzając pewien czas temu Katowice, publicznie potwierdził, że Śląsk był przez wiele lat traktowany po macoszemu. _ - Traktowano nas znacznie gorzej niż inne regiony; (minister) powinien zatem wykazać, że w jego kadencji sytuacja ta uległa radykalnej zmianie _ - podkreślił prezydent Katowic.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t85958.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zdrojewski;chce;otwierac;nowe;muzea,236,0,828652.html) Zdrojewski chce otwierać nowe muzea
Zdaniem Uszoka, argumentem nie może być tu zbliżająca się budowa nowej siedziby i sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Prezydent Katowic podkreślił, że choć jest to narodowa instytucja kultury, nowy obiekt dla niej buduje miasto, które w przyszłości będzie go również utrzymywało.

_ - Pytanie czy jest to powszechna praktyka w innych miastach _ - wskazał Uszok przypominając, że koszt tej inwestycji to 265 mln zł, z których 120 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej, a pozostałe 145 mln - z budżetu miasta.

Sprawa dotacji dla Wrocławia tuż przed rozstrzygnięciem konkursu o tytuł ESK wywołała kontrowersje nie tylko w Katowicach. W poniedziałek przedstawiciele środowisk artystycznych z Lublina wystosowali podpisany przez ok. 200 osób list do Zdrojewskiego, w którym domagają się m.in. wyjaśnienia kryteriów przyznania pieniędzy.

Jak napisano w komunikacie resortu kultury, dwa lata temu - oprócz wrocławskich inwestycji - zgłoszono także trzy inwestycje z Lublina. _ - Wszystkie zostały pozytywnie zaakceptowane i otrzymały dofinansowanie. Kolejna, czwarta zyskała dofinansowanie w ubiegłym roku. To wynik imponujący, zasługujący na szacunek - Lublin przedstawił dobre projekty i dobrze udokumentowane wnioski. Wrocław w 2009 roku otrzymał szansę na umowę dla jednej inwestycji infrastrukturalnej (Teatr Muzyczny), dwie do dzisiaj musiały czekać, a dwie zostały wykluczone (Muzeum Ziem Zachodnich i Muzeum Sztuki Współczesnej). To więc Lublin uzyskał 100-proc. wsparcie (więcej wniosków nie było), a nie Wrocław _ - czytamy w komunikacie.

Jak podkreślono, decyzja o przyznaniu środków na dwie inwestycje wrocławskie jest dziś jedynie uruchomieniem procedury przeniesienia z listy oczekujących na możliwe do podpisania i nie jest to żadna nowa decyzja.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski komentował sprawę jako _ smutne nieporozumienie _, tłumacząc, że dotacje otrzymają też inne miasta, które czekają na nie od dawna i oceniając, że w żaden sposób nie zakłóciło to przebiegu konkursu ESK 2016. Jak tłumaczył, pieniądze pochodzą z Krajowej Rezerwy Wykonania - 67 mln euro - i mają być przeznaczone na wsparcie finansowe kilkunastu inwestycji nie tylko we Wrocławiu, ale też w Warszawie, Krakowie, Częstochowie i Poznaniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t148159.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/wroclaw;stolica;kultury;setki;milionow;na;odgrzewane;kotlety,229,0,857573.html) Wrocław stolicą kultury. Setki milionów na odgrzewane kotlety Prezydent Dutkiewicz dostanie równowartość 6 milionów złotych, choć nie zaproponował nic nowatorskiego. Money.pl sprawdził na co wyda 314 milionów złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t89587.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wroclaw;wybrany;europejska;stolica;kultury,176,0,858544.html) Wrocław wybrany Europejską Stolicą Kultury W walce o prestiżowy tytuł stolica Dolnego Śląska pokonała Warszawę, Katowice, Lublin i Gdańsk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t90259.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;wiecej;pieniedzy;na;kulture;to;jak;konstytucja;3;maja,27,0,829467.html) Będzie więcej pieniędzy na kulturę. "To jak Konstytucja 3 Maja" Podpisany przez premiera Pakt dla Kultury zakłada, że na ten cel będzie przeznaczany co najmniej 1 procent budżetu państwa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)