Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro2012: Sprzęt ochronny dla policyjnych koni z Chorzowa

0
Podziel się:

Nowy sprzęt ochronny dla koni otrzymał przed Euro 2012 policyjny zespół
konny z Chorzowa. Policjanci i konie patrolujący na co dzień m.in. Park Śląski w czasie mistrzostw
będą pełnić służbę we Wrocławiu.

Nowy sprzęt ochronny dla koni otrzymał przed Euro 2012 policyjny zespół konny z Chorzowa. Policjanci i konie patrolujący na co dzień m.in. Park Śląski w czasie mistrzostw będą pełnić służbę we Wrocławiu.

"Do tej pory nie mieliśmy sprzętu zabezpieczającego dla koni. Po różnych doświadczeniach, np. na meczach, gdy kamienie (...)leciały również w stronę zwierząt, komendant wojewódzki podjął decyzję o zakupie takiego wyposażenia" - powiedział PAP w czwartek dowódca chorzowskiego zespołu konnego, młodszy aspirant Karol Molęda.

Nowe zestawy składają się m.in. z przypinanych do ogłowi płytek z tworzywa chroniących kość nosową konia i dopiętych do nich wygiętych pleksiglasowych płytek na oczy. Na nogi konia przewidziano ochraniacze z odblaskami umieszczane na pęcinach, dodatkowe ochraniacze chronią przednie kopyta.

Nowe skórzane siodła mają obszerne, wzmocnione czapraki częściowo chroniące grzbiet i boki zwierzęcia. Do siodeł z przodu przytroczony jest skórzany wałek zabezpieczający przed urazami nogi jeźdźca. Na wałku znajduje się m.in. uchwyt na pałkę. Po bokach siodła umieszczone są sakwy na sprzęt z odpinanymi odblaskowymi napisami "policja".

Jak zaznaczył Molęda, założone po raz pierwszy w środę nowe wyposażenie konie przyjęły ze spokojem. "Na pewno jest to dla nich nowość, ale nie widać, by był to jakiś problem"- ocenił policjant.

Problemu nie powinno być też z wyjazdem do zabezpieczenia meczy Euro 2012 we Wrocławiu. Z Chorzowa 6 czerwca na dwa tygodnie pojedzie tam sześć koni i czterech jeźdźców. Kolejne sześć koni przyjedzie też z Częstochowy. Patrole konne będą patrolować okolice stadionu i - w razie potrzeby - kierowane będą w inne miejsca; szczegóły policjanci mają poznać na miejscu.

W chorzowskiej jednostce służy sześć wierzchowców: Bunondol, Pikador, Atos, Jahranek, Magron i Kastor. Są to konie ras małopolskiej, wielkopolskiej, pełnej krwi angielskiej i szlachetnej półkrwi. Do służby nie są dobierane ze względu na rasę, kluczowe w doborze są charakter i budowa. Policyjne konie muszą być spokojne, opanowane i m.in. mieć co najmniej 165 cm wzrostu w kłębie.

Zakupów koni dokonuje specjalna komisja. Zwierzęta przed kupnem przechodzą wstępne testy. Pierwszy etap szkolenia trwa pół roku, po nim koń dostaje atest do służby patrolowej. Mecze i imprezy masowe może ochraniać dopiero po kolejnym miesięcznym szkoleniu, które powinien przejść w ciągu roku od zakończenia pierwszego.

Jeźdźcy służący w zespole konnym muszą być policjantami. Przyjmowani są chętni, którzy mieli już doświadczenia z końmi. Jak powiedział PAP służący w zespole od roku sierżant Mariusz Panek, służba w zespole różni się od innej pracy w policji, a jazda konna w patrolu od "normalnej" jazdy konnej - rekreacyjnej, turystycznej czy sportowej.

"Te konie nie boją się strzałów, hałasu, dymu czy ognia. Prócz tego, że są już dobrze wyszkolone, my sami je szkolimy. Przyzwyczajamy je do różnych hałasów, różnych warunków, różnego terenu czy podłoża. A sami codziennie, prócz sześciu godzin patrolu, i w służbie, i w wolnym mamy dwie godziny obsługi konia: czyszczenie, zapewnienie ruchu przez np. lonżowanie" - wskazał Panek.(PAP)

Podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

mtb/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)