Notowania

euro 2012
18.05.2012 19:55

Euro 2012. Waldemar Pawlak: Jesteśmy gotowi

Wicepremierzy Polski i Ukrainy Waldemar Pawlak i Borys Kołesnikow ocenili dziś na 100 procent przygotowania obu państw do piłkarskich mistrzostw Europy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Wicepremierzy Polski i Ukrainy Waldemar Pawlak i Borys Kołesnikow ocenili dziś na 100 procent przygotowania obu państw do piłkarskich mistrzostw Europy.

Pawlak i Kołesnikow spotkali się w Kijowie, gdzie uczestniczyli w posiedzeniu polsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej.

- _ Euro 2012 będzie dobrym impulsem dla pogłębienia kontaktów międzyludzkich i gospodarczych, a infrastruktura, która pozostanie po turnieju będzie nam służyć przez długie lata _ - oświadczył polski minister gospodarki.

Natomiast Kołesnikow podziękował _ polskim kolegom za bardzo efektywną współpracę we wspólnych przygotowaniach do Euro 2012 _ w ostatnich kilku latach.

Politycy zapewnili, że po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Europy nadal będą pracować na rzecz zbliżenia między obu krajami, m.in. w turystyce i transporcie. Chodzi o wymianę doświadczeń i informacji dotyczących tras turystycznych, ich wspólną promocję, a także poprawę sytuacji na przejściach granicznych.

Podczas posiedzenia komisji międzyrządowej delegacje Polski i Ukrainy rozmawiały także o współpracy handlowej, wspólnych inwestycjach oraz migracji zarobkowej. Pawlak wskazał, że w 2011 r. obroty handlowe miedzy naszymi krajami wzrosły o 30 proc. Dodał, że w pierwszym kwartale tego roku również wzrost wyniósł 30 procent.

Wicepremierzy odnotowali, że polskie inwestycje na Ukrainie w końcu ub. roku wyniosły ponad 875 mln dol., a ukraińskie inwestycje w Polsce - 48,2 mln dol., choć jak podkreśliło ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury, na czele którego stoi Kołesnikow, wartość ukraińskich inwestycji w Polsce może - zdaniem ekspertów - sięgać nawet 1,5 mld dol.

Jednym z tematów rozmów była również współpraca energetyczna. Mówiono m.in. o udziale ukraińskich specjalistów w budowie elektrowni atomowej w Polsce i _ niewykorzystanym potencjale euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej _, czyli o projektowanym rurociągu Odessa-Brody-Płock.

W trakcie wizyty wicepremiera Pawlaka na Ukrainie podpisano umowę o zabezpieczeniu społecznym oraz memorandum o współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego z ukraińskim Ukreksimbankiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Zdążą z drugą linią metra? Użyją tarczy Prezydent Warszawy liczy na szybki postęp prac i oddanie inwestycji w terminie.
Lotniska na Ukrainie nie są gotowe do Euro Władze zapewniają jednak, że do początku mistrzostw będą gotowe wszystkie porty lotnicze miast - gospodarzy.
Praca na Euro 2012. Wciąż trwają rekrutacje W dalszym ciągu poszukiwani są chętni do pracy przy Euro 2012. Trwa rekrutacja, pracę znajdzie jeszcze około stu osób.
Tagi: euro 2012, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz