Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Europa nie chce uchodźców z Lampedusy

0
Podziel się:

Tylko kilka krajów UE chce przyjąć Libijczyków znajdujących się
na Malcie. Jeszcze większy problem stanowi 25 tys. Tunezyjczyków na włoskiej wyspie Lampedusa.

Europa nie chce uchodźców z Lampedusy
(PAP/EPA)

Tylko kilka krajów UE chce przyjąć uchodźców libijskich znajdujących się na Malcie. Jeszcze większy problem stanowi 25 tys. Tunezyjczyków na włoskiej wyspie Lampedusa.

Zarówno Rzym, jak i Valletta zaapelowały do partnerów z UE o solidarność. O ile jednak Libijczykom na Malcie należy się status uchodźcy i kilka krajów UE już zadeklarowało wstępnie wolę ich przyjęcia, to Tunezyjczycy na Lampedusie są w większości nielegalnymi imigrantami ekonomicznymi i zdaniem partnerów w UE powinni wrócić do Tunezji. Ponadto dyplomaci wskazują, że znacznie większym ciężarem jest 800 imigrantów dla maleńkiej 400-tysięcznej Malty, niż 25 tys. dla 60-milionowych Włoch. Tymczasem włoskie władze chcą im wydawać wizy Schengen, by wyjechali do innych państw UE. Paryż, Berlin i Wiedeń protestują.

Nie wiadomo jednak, czy UE uda się _ rozdzielić _ między siebie nawet tak małą - jak na 500-milionową populację Unii - liczbę 800 imigrantów libijskich. Rozmowy na ten temat prowadzi węgierska prezydencja. Na razie, jak ujawniły węgierskie źródła dyplomatyczne, zgłosiły się Niemcy (wstępnie mówią o stu), Szwecja, Belgia oraz - _ by pokazać dobry przykład _ - Węgry. Polska wstępnie deklaruje gotowość przyjęcia kilku-kilkunastu uchodźców z Libii.

Problem imigrantów z Afryki Północnej to główny temat dzisiejszego posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych państw UE. Od początku roku ponad 20 tys. Tunezyjczyków przybyło na włoską wyspę Lampedusa. Z kolei na Malcie przebywa ponad 800 uchodźców z Libii.

Premier Silvio Berlusconi, po wizycie Lampedusę, porównał sytuację na wyspie do _ ludzkiego tsunami _. Rzym zadeklarował, że będzie przyznawał tymczasowe prawo pobytu imigrantom, co pozwoli im przemieszczać się w całej strefie Schengen. Natychmiast zaprotestowali sąsiedzi, a zwłaszcza Francja, Niemcy i Austria, zapowiadając, że wówczas przywrócą kontrole na granicach. Tłumaczą, że Włochy łamią porozumienie Schengen przyznając wizy Tunezyjczykom, którzy nie mogą skorzystać ze statusu uchodźców, od kiedy w lutym upadł reżim Ben Alego.

- _ Nie zgodzimy się, by liczni imigranci ekonomiczni przybywali do Europy przez Włochy _ - powiedział w Luksemburgu niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich.

- _ Pozwolić na wjazd osobom, które nie mogą się wyżywić z własnych środków i które nie mogą udowodnić, że mają środki, to jak przygotowanie terenu pod przestępczość i jako minister odpowiedzialny za bezpieczeństwo, nie mogę na to pozwolić _ - powiedziała austriacka minister Maria Fekter.

Przyjmowanie obywateli z państw trzecich należy do kompetencji narodowych. Według unijnych regulacji, to kraj, przez którego granicę imigrant dotarł do UE powinien zająć się także procedurą ws. ewentualnego udzielenia statutu uchodźcy, co stawia w gorszej pozycji kraje na peryferiach UE.

Poza imigrantami, którzy już przybili do wybrzeży UE, wyzwaniem jest też około 430 tys. uchodźców z Libii, którzy przed przemocą uciekli do Tunezji i do Egiptu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconi;negocjuje;powroty;imigrantow,211,0,806099.html) Berlusconi negocjuje powroty imigrantów Premier Włoch prowadził rozmowy w stolicy Tunezji na temat powrotu do tego kraju nielegalnych imigrantów, którzy napłynęli do Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t75695.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rusza;akcja;odsylania;imigrantow;do;tunezji,28,0,809500.html) Rusza akcja odsyłania imigrantów do Tunezji Chodzi o włoską wyspę Lampedusa, na którą masowo przypływają uchodźcy z Tunezji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t136331.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;6;tys;uchodzcow;wlosi;sie;buntuja,147,0,802707.html) Ponad 6 tys. uchodźców, Włosi się buntują W ciągu ostatniej doby na Lampedusę przypłynęło kolejnych 450 osób.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)