Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Europa podsumowuje proces boloński

0
Podziel się

Większa dostępność studiów i lepsze
połączenie szkolnictwa wyższego z rynkiem pracy - to główne cele
tzw. procesu bolońskiego na najbliższe 10 lat.

bEiMJRLp

Większa dostępność studiów i lepsze połączenie szkolnictwa wyższego z rynkiem pracy - to główne cele tzw. procesu bolońskiego na najbliższe 10 lat.

Poświęcone temu spotkanie ministrów szkolnictwa wyższego państw europejskich odbędzie się 28 i 29 kwietnia w Leuven i Louvain-la- Neuve w Belgii.

"Ministrowie z 46 państw europejskich odpowiedzialni za szkolnictwo wyższe spotkają się w Leuven i Louvain-la-Neuve w Belgii, by podsumować dotychczasowe osiągnięcia procesu bolońskiego, ustalić nowy program działań oraz uzgodnić priorytety europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego na najbliższe 10 lat, do roku 2020. W związku z ogromnym zainteresowaniem reformami w europejskim obszarze szkolnictwa wyższego ze strony państw spoza Europy po raz pierwszy w +Forum procesu bolońskiego+ weźmie udział zarówno 46 państw uczestniczących w procesie bolońskim, jak i 20 państw spoza kontynentu" - poinformowała PAP Marta Angrocka- Krawczyk z Wydziału prasowego Przedstawicielstwa w Polsce Komisji Europejskiej.

bEiMJRLr

Angrocka-Krawczyk zacytowała wypowiedź europejskiego komisarza ds. edukacji, szkolenia, kultury i młodzieży Jána Figela, który ocenił, że "Proces boloński przyczynił się do większej zgodności i porównywalności systemów szkolnictwa wyższego i sprawił, że Europa stała się regionem bardziej atrakcyjnym dla studentów spoza kontynentu".

"Mimo że aby osiągnąć cele wyznaczone w 1999 r. pozostało nam jeszcze trochę pracy, musimy tymczasem już iść do przodu, żeby stawić czoła nowym wyzwaniom, szczególnie tym związanym z obecnym kryzysem gospodarczym. Szkolnictwo wyższe może tu odegrać znaczącą rolę, przyczyniając się do trwałego ożywienia gospodarczego oraz stymulując innowacje. Uniwersytety muszą się unowocześnić, a dzięki temu, że rządzący w Europie i na całym świecie zgadzają się z potrzebą modernizacji, proces boloński otrzymał wsparcie niezbędne do osiągnięcia sukcesu" - podkreślił komisarz.

Proces boloński to zapoczątkowana w 1999 r. ogólnoeuropejska reforma szkolnictwa wyższego, która ma przede wszystkim na celu ujednolicenie systemów edukacji na poziomie wyższym w Europie. Proces zakłada m.in. podział studiów na trzy stopnie: licencjacki, magisterski i doktorski oraz wzajemne uznawanie kwalifikacji i okresów studiów pomiędzy krajami uczestniczącymi w procesie. (PAP)

ula/ ls/ gma/

bEiMJRLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)