Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejska Wystawa Kosmiczna od soboty w Warszawie

0
Podziel się:

Innowacyjne usługi, które mogły powstać dzięki "kosmicznym" inwestycjom i
technologiom satelitarnym pokazuje Europejska Wystawa Kosmiczna. Ekspozycję można oglądać
bezpłatnie od 4 do 9 maja przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki.

Innowacyjne usługi, które mogły powstać dzięki "kosmicznym" inwestycjom i technologiom satelitarnym pokazuje Europejska Wystawa Kosmiczna. Ekspozycję można oglądać bezpłatnie od 4 do 9 maja przed warszawskim Pałacem Kultury i Nauki.

"Poprzez wystawę Unia Europejska pokazuje, jak wiele korzyści kosmiczne inwestycje przynoszą zwykłym ludziom. To niepowtarzalne interaktywne wydarzenie, będące okazją do nauki i zabawy" - informuje Marta Angrocka-Krawczyk z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Odwiedzający będą mogli oglądać, dotykać i eksperymentować, poznając szeroki wachlarz innowacyjnych technologii i usług, które mogły powstać dzięki kosmicznym inwestycjom i technologiom satelitarnym.

"Unijne inwestycje mają zasadnicze znaczenie dla powstawania usług, bez których nie można się obyć w nowoczesnym świecie. Ta wystawa to świetna okazja, żeby pokazać Europejczykom, jak wiele różnych technologii i aplikacji służy nam dzięki temu, że istnieją unijne programy nawigacji satelitarnej i satelitarnych obserwacji Ziemi" - mówi wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość Antonio Tajani.

Europejski przemysł kosmiczny jest obecnie wart 5,4 mld euro rocznie i zatrudnia ponad 31 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Dzięki inwestycjom we flagowe unijne programy Galileo i Copernicus (wcześniej znany jako GMES - system globalnego monitoringu środowiska i bezpieczeństwa) Europejczycy mogą dziś korzystać z rozmaitych usług i aplikacji. "Programy te otwierają też przed nami nowe możliwości na globalnych rynkach i przyczyniają się do powstawania miejsc pracy i wzrostu gospodarczego" - czytamy w komunikacie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Dzięki Galileo Europa jest o krok bliżej do stworzenia własnego inteligentnego systemu nawigacji satelitarnej, który przyniesie korzyści gospodarkom i zwykłym ludziom. W 2014 r. nowa konstelacja satelitów umożliwi realizowanie ulepszonych usług w wielu dziedzinach, poczynając od bardziej precyzyjnej nawigacji samochodowej, przez efektywne zarządzanie transportem drogowym, operacje poszukiwawczo-ratownicze, bezpieczniejsze transakcje bankowe, aż po bardziej niezawodne dostawy energii.

"Wartość rynku aplikacji korzystających z globalnej nawigacji satelitarnej wzrośnie do 240 mld euro do końca dekady. Z niezależnych badań wynika, że system Galileo może w ciągu pierwszych dwudziestu lat swojego funkcjonowania przynieść europejskiej gospodarce korzyści warte do 90 mld euro" - informuje Marta Angrocka-Krawczyk Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Z kolei system Copernicus gromadzi dane z satelitów i naziemnych urządzeń pomiarowych, które mogą potem być wykorzystywane do badań klimatu czy środowiska. System zostanie również wyposażony w aplikacje dotyczące bezpieczeństwa, służące np. nadzorowaniu granic.

"Według OECD, tempo wzrostu wartości światowego rynku komercyjnych danych pochodzących z obserwacji Ziemi może do 2017 r. osiągnąć 3 mld dolarów rocznie. Oczekuje się, że system Copernicus przyniesie korzyści warte od czterech do dziesięciu razy tyle, ile wyniosą inwestycje niezbędne do jego uruchomienia" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

W 2012 roku wystawa odwiedziła dziesięć europejskich miast m.in.: Kopenhagę, Helsinki, Brukselę, Londyn. Madryt. Na warszawskim placu Defilad będzie ją można oglądać od 4 do 9 maja. Wstęp jest bezpłatny. (PAP)

ekr/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)