Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 we wrześniu w Polsce

0
Podziel się:

10 września na wyspie Ostrów Lednicki, usytuowanej na Jeziorze Lednickim
(wielkopolskie), rozpocznie się tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Imprezy
promujące kulturę poszczególnych regionów będą odbywać się w całym kraju w dniach 10-11 i 17-18
września.

10 września na wyspie Ostrów Lednicki, usytuowanej na Jeziorze Lednickim (wielkopolskie), rozpocznie się tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Imprezy promujące kulturę poszczególnych regionów będą odbywać się w całym kraju w dniach 10-11 i 17-18 września.

Celem projektu jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

Tegoroczne, 19. Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się pod hasłem "Kamienie milowe". Nawiązuje ono do epokowych wydarzeń w dziejach Polski, np. Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 maja, Bitwy Warszawskiej. W skali lokalnych społeczności może to być każde wydarzenie lub proces, który w znaczący sposób wpłynął na życie lokalnej społeczności.

Podczas inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 10 września na Ostrowie Lednickim (woj. wielkopolskie), przez cały dzień trwać będzie Piknik Historyczny, organizowany pod hasłem "W lednickim grodzie księcia Mieszka - życie codzienne grodu piastowskiego".

Organizatorzy i koordynatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa przygotowują co roku w Polsce ponad tysiąc imprez. Sesje, odczyty, zwiedzanie zabytków, spotkania z ludźmi nauki i twórcami kultury, a także festyny, jarmarki, turnieje, konkursy, pokazy multimedialne przyciągają we wrześniowe weekendy tysiące Polaków w całym kraju.

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się m.in. zwiedzanie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu (woj. opolskie). Wybudowany w latach 1920-21 kościół został wyróżniony w tegorocznym konkursie ministra kultury "Zabytek zadbany", jako jedyny obiekt z województwa opolskiego.

W Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) odbędzie się spotkanie poświęcone wybitnemu uczonemu ks. prof. Włodzimierzowi Sedlakowi (1911-93). Działalność naukowa ks. Włodzimierza Sedlaka obejmowała wiele dyscyplin naukowych, m.in. antropologię, archeologię, bioelektronikę, geologię, paleontologię.

W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie (woj. śląskie) odbędą się uroczystości z okazji obchodów 93. rocznicy utworzenia Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. W programie znajdzie się m.in. prelekcja oraz koncert pieśni patriotycznych Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który ogłosił konkurs dla dzieci i młodzieży pod tytułem "Graj w dziedzictwo" na scenariusz i przeprowadzenie gry terenowej nawiązującej do przewodniego hasła tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Prace można nadsyłać do 10 listopada, wyłonienie laureatów nastąpi 30 listopada.

Szczegółowe informacje dotyczące organizowanych na terenie całej Polski imprez w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 dostępne są na stronie http://www.edd2011.pl/imprezy/edd/kalendariumEDD2011

Europejskie Dni Dziedzictwa zostały ustanowione przez Radę Europy w 1991 r. Obecnie biorą w nich udział wszystkie kraje członkowskie Rady Europy. Polska przyłączyła się do projektu w 1993 r.

Honorowy patronat nad Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Polsce sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Polska Agencja Prasowa sprawuje patronat medialny.(PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)