Notowania

wiadomości
27.08.2011 15:45

Europejskie Forum Kobiet Lewicy zakończyło obrady

Wezwaniem do działań na rzecz polityki równego traktowania kobiet, skierowanym m.in. do partii politycznych i Parlamentu Europejskiego zakończyły się w sobotę w Sejmie obrady Europejskiego Forum Kobiet Lewicy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wezwaniem do działań na rzecz polityki równego traktowania kobiet, skierowanym m.in. do partii politycznych i Parlamentu Europejskiego zakończyły się w sobotę w Sejmie obrady Europejskiego Forum Kobiet Lewicy. *

Przewodnicząca Krajowej Rady Demokratycznej Unii Kobiet(DUK) Renata Berent-Mieszczanowicz zaznaczyła, że celem dwudniowych obrad było wypracowanie zarysu europejskiego programu lewicowego na rzecz kobiet. Podkreśliła, że podczas debat i sesji panelowych szczegółowo przedstawiono sytuację kobiet, dotyczącą ich praw obywatelskich i ekonomicznych.

Podkreśliła, że forum zakończyło się "przyjęciem rezolucji", która zostanie skierowana do partii politycznych, PE, organizacji pozarządowych a także do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podkreśliła, że wzywa ona m.in. do działań na rzecz polityki emancypacji i równego traktowania kobiet, zwiększenia edukacji politycznej kobiet i ich udziału w obszarach decyzyjnych.

"Kolejne elementy rezolucji dotyczą rozwiązywania problemów związanych z rynkiem pracy - m.in. umowami śmieciowymi - podstawą emerytury, możliwościami zarobkowymi kobiet powyżej 50. roku życia, zabezpieczeniami socjalnymi, sprawiedliwej dystrybucji środków Unii Europejskiej" - dodała.

Berent-Mieszczanowicz zaznaczyła, że podczas spotkań "zebrano doświadczenia europejskie dotyczące nieobecności kobiet w sferze publicznej. Zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, by zwiększyć obecność kobiet w parlamentach, rządach i innych instytucjach" - zaznaczyła. Dodała, że wskazano także na niewystarczające rozwiązania ustawy parytetowej.

Zaznaczyła, że wezwano do poparcia inicjatywy obywatelskiej na rzecz liberalizacji prawa aborcyjnego. Chodzi o inicjatywę "Tak dla kobiet" - projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie oraz innych prawach reprodukcyjnych, który umożliwia m.in. przeprowadzanie aborcji na życzenie do 12. tygodnia ciąży, wprowadza edukację seksualną do szkół.

Europejskie Forum Kobiet - "O Kobietach w europejskim lewicowym doświadczeniu politycznym - wczoraj, dziś i jutro", którego organizatorem jest DUK, zostało objęte patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. (PAP)

kno/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz