Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Europejskie zainteresowanie polskim wolontariatem skazanych

0
Podziel się:

Co najmniej kilka państw europejskich jest
zainteresowanych polskim programem resocjalizacji skazanych,
którzy jako wolontariusze pracują w hospicjach i domach pomocy
społecznej. Ten projekt został nagrodzony przez Radę Europy i
Komisję Europejską Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

Co najmniej kilka państw europejskich jest zainteresowanych polskim programem resocjalizacji skazanych, którzy jako wolontariusze pracują w hospicjach i domach pomocy społecznej. Ten projekt został nagrodzony przez Radę Europy i Komisję Europejską Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

W poniedziałek w Warszawie minister sprawiedliwości Andrzej Czuma i Dyrektor Generalny Służby Więziennej Paweł Nasiłowski zaprezentowali nagrodę przyznaną w piątek w Brukseli.

"To dla nas wielka duma i docenienie naszej służby" - mówił Nasiłowski, prezentując nagrodę. 10-osobowe jury przyznało ją właśnie projektowi "Wolontariat skazanych", wybierając go z 30 propozycji przedłożonych przez kraje członkowskie Rady Europy.

Projekt jest realizowany od lat 90. Pierwsze były zakłady karne w Lublińcu (Śląskie) i Gdańsku-Przeróbce. Skazani, którym zezwala na to sąd i więzienne władze, pracują jako wolontariusze w domach opieki społecznej i hospicjach - zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. W zeszłym roku w programach wolontariackich uczestniczyło 800 skazanych - ich liczba co roku wzrasta, a Służba Więzienna podkreśla, że udział w programie nie oznacza dla skazanych żadnych dodatkowych profitów, nie ma w tym kunktatorstwa.

Dla wielu z osadzonych jest to forma resocjalizacji, bardzo dobrze oceniana przez psychologów. Przyznają oni też, że praca, polegająca na obcowaniu z ludźmi, którzy odchodzą, zaskakująco pozytywnie oddziałuje na psychikę osób pozbawionych wolności. Teraz prowadzony od kilku lat projekt został doceniony przez Radę Europy i Komisję Europejską.

"Projekt doceniono także dlatego, że ma on charakter uniwersalny i można go wdrażać w każdym kraju" - podkreśliła prof. Beata Gruszczyńska z Instytutu Resocjalizacji UW, członek jury. Ujawniła, że polski projekt zdobył w jury zdecydowaną większość głosów.

"Już niebawem do Polski przyjadą delegacje z różnych krajów europejskich, by obserwować funkcjonowanie tego wolontariatu" - dodał Czuma.

Nagrodę Kryształowej Wagi stworzono w 2005 r. Przyznaje się ją za innowacyjne metody pracy w organizacji i procedurach wymiaru sprawiedliwości. Projekty państw-członków UE i Rady Europy nagradza się co dwa lata. W tym roku po raz pierwszy nagrodzono Kryształową Wagą projekty z zakresu prawa karnego.

Oprócz nagrody dla polskiego Centralnego Zarządu Służby Więziennej przyznano też trzy wyróżnienia: urzędowi Prokuratora Generalnego Landu Brandenburgia - za projekt informatyczny "eJustice"; czeskiemu stowarzyszeniu mediacji i probacji za prowadzony przez nich projekt "Mentor Scheme" dotyczące skazanych ze społeczności romskiej oraz sądowi w Amsterdamie za projekt szkoleń dla sędziów z dziedziny praw człowieka i prawa europejskiego. (PAP)

wkt/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)