Notowania

wiadomości
21.07.2011 16:07

Euroszczyt: dłuższa spłata i niższe oprocentowanie pożyczki Grecji

Wydłużenie do 15 lat spłaty dotychczasowej pożyczki oraz obniżenie odsetek do 3,5 proc. - to elementy pakietu ratunkowego dla Grecji i innych krajów euro dotkniętych kryzysem. Niewykluczone, że fundusz ratunkowy strefy euro sfinansuje wykup greckich obligacji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wydłużenie do 15 lat spłaty dotychczasowej pożyczki oraz obniżenie odsetek do 3,5 proc. - to elementy pakietu ratunkowego dla Grecji i innych krajów euro dotkniętych kryzysem. Niewykluczone, że fundusz ratunkowy strefy euro sfinansuje wykup greckich obligacji.

Jak donosi AFP, projekt porozumienia przygotowanego na czwartkowe spotkanie przywódców strefy euro w Brukseli przewiduje wydłużeniu z 7,5 do przynajmniej 15 lat okresu spłaty dotychczasowej pożyczki dla Grecji (w sumie 110 mld euro) oraz dla Irlandii i Portugalii, które poza Grecją skorzystały z pomocy UE i MFW. Ponadto - jak przewiduje projekt - kraje te będą płacić niższe oprocentowanie od zaciągniętych kredytów. Spadnie on z 4,5 do 3,5 proc.

Ponadto - jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do negocjacji - przywódcy potwierdzić mają udział sektora prywatnego w pomocy dla Grecji oraz rozszerzenie możliwości działania funduszu ratunkowego strefy euro. Spekuluje się, że fundusz ten wykupi lub udzieli Grecji pożyczki na wykup z rynku wtórnego jej obligacji.

Powołując się na źródła dyplomatyczne AFP podaje, że nowy pakiet pomocowy może sięgać 71 mld euro - mają się nań złożyć bogatsze kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Dodatkowa pomoc ma polegać na zmniejszeniu zadłużenia Grecji przez sektor prywatny, czyli banki, ubezpieczycieli i fundusze, które posiadają obligacje tego kraju. Do wyboru mają być trzy opcje: wymiana obligacji na papiery o dłuższym terminie zapadalności, zamiana ich na długoterminowe obligacje (nawet 30-letnie) albo wykupienie obligacji z rynku przez fundusz ratunkowy strefy euro (EFSF).

W czwartek po 13 rozpoczął się w Brukseli nadzwyczajny szczyt liderów eurolandu, którzy ustalają szczegóły drugiego pakietu pomocowego dla Grecji. W nocy ze środy na czwartek po siedmiogodzinnych rozmowach w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy (do których dołączył szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet) porozumieli się co do ogólnego zarysu pomocy dla zadłużonej Grecji.

Przed szczytem szef eurogrupy i premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zaapelował o uniknięcie częściowego bankructwa Grecji, ale nie wykluczył tej możliwości.

Z Brukseli Agata Byczewska i Julita Żylińska (PAP)

aby/ jzi/ kot/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz