Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
powódź 2010
22.05.2010 16:27

Ewakuacja trzech miejscowości w Łódzkiem

Około 600 osób musi opuścić domy w trzech miejscowościach w gminie Warta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Mirosław Trembecki)

W województwie łódzkim w 26 gminach nadal obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. W ośmiu gminach wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. W sobotę podjęto decyzję o ewakuacji około 600 osób z trzech miejscowości w gminie Warta.

Na zdjęciu ewakuacja gminy Wilków na Lubelszczyźnie

Domy opuścić mają mieszkańcy wsi: Duszniki, Nobela i Kamionacz, które są zagrożone zalaniem przez wody Warty. Przygotowano dla nich miejsca w szkole w Warcie._ _

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

_ - Wały w pobliżu tych miejscowości jeszcze trzymają, ale są tak nasiąknięte wodą, że w każdej chwili mogą zostać przerwane _ - poinformował Radosław Gwis z łódzkiej policji.

Stan wód na rzekach w Łódzkiem utrzymuje się powyżej stanów alarmowych. Wyjątkiem jest Bzura, gdzie poziom wody przekracza stan ostrzegawczy.

_ - Kulminacyjna fala powodziowa na Warcie zbliża się do Sieradza. Na Pilicy mija Sulejów. W obu miejscowościach stan alarmowy jest przekroczony o 130 cm _ - poinformował PAP dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi Jacek Raczyński.

Od kilku dni do przyjęcia zwiększonej ilości wody przygotowywane są zbiorniki Sulejów i Jeziorsko, które mają aktualnie około 7-10 procent rezerwy.

Według wstępnych danych na terenie województwa łódzkiego podtopieniu uległo ponad 224 tys. ha, ponad 1300 budynków mieszkalnych. Woda uszkodziła 420 km dróg oraz 610 kładek i przepustów drogowych. Z powodu powodzi poszkodowanych jest ok. 32 tys. osób.
Na obu został zwiększony zrzut wody. Stwarza to zagrożenie podtopienia terenów położonych poniżej zbiorników.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w gminach: Świnice Warckie, Łęczyca, Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, m. Łęczyca, Poddębice, Wartkowice, Sędziejowice, Łask, Widawa, m. Tomaszów Mazowiecki, Inowłódz, Działoszyn, Nowa Brzeźnica, Szadek, Galewice, Wieruszów, Radomsko, Żytno, Gidle, Burzenin, Aleksandrów i Sulejów.

W gminach: Witonia, Daszyna, Uniejów, Pęczniew, Zadzim, Dalików, Dobroń, Przedbórz wprowadzono natomiast pogotowie przeciwpowodziowe.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, łódzkie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz