Notowania

exxonmobil
19.07.2010 13:44

ExxonMobil finansuje klimatycznych sceptyków

Koncern naftowy dał milion funtów na kampanię przeciw ograniczeniu emisji CO2.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nickolaykhoroshkov/Dreamstime)

Amerykański koncern naftowy ExxonMobil w ubiegłym roku dał blisko 1 mln funtów niedowiarkom kwestionującym zjawisko globalnego ocieplenia na sfinansowanie ich kampanii - pisze _ The Times _.

Pieniądze trafiły do organizacji prowadzących akcję przeciwko ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i podważających tezę, że globalne zmiany klimatyczne są spowodowane gospodarczą działalnością człowieka.

W przededniu kopenhaskiego Szczytu Ziemi w grudniu 2009 r. wybuchły kontrowersje wokół e-maili z East Anglia University, sugerujących, jakoby tamtejsi naukowcy badający zmiany klimatyczne wyolbrzymiali rzeczywistą skalę zagrożenia.

_ Naukowcy (East Anglia University) zostali ostatnio oczyszczeni przez specjalne dochodzenie, lecz grupy finansowane przez Exxon nie przestają ich ostro krytykować. Jedna z nich, Media Research Centre, która w ub.r. otrzymała od Exxona 50 tys. dol., uważa, że dochodzenie było ukartowane, a ci, którzy przekonani są o globalnym ociepleniu, nazywani są przez nią klimatycznymi alarmistami _ - zaznaczył _ Times _.

_ Niektóre spośród największych dotacji Exxona trafiły do grup prowadzących lobbing przeciwko globalnemu porozumieniu w sprawie ograniczenia emisji CO2, do którego miało dojść na grudniowym szczycie w Kopenhadze _ - dodaje gazeta.

Exxon miał interes w storpedowaniu porozumienia, ponieważ jego inwestycje w sektor naftowy i gazowy straciłyby na wartości w przypadku, gdyby rządy zmniejszyły zależność od paliw kopalnianych - wyjaśnia dziennik.

Cztery grupy finansowane przez Exxona: Atlas Economic Research Foundation, Media Research Centre, Pacific Research Institute oraz Heritage Foundation były w 2009 r. sponsorami nowojorskiej konferencji z udziałem znanych brytyjskich sceptyków klimatycznych.

Tagi: exxonmobil, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz