Notowania

powódź 2010
23.05.2010 14:45

Fala na Odrze przechodzi przez Brzeg Dolny

Woda płynie równo z koroną wałów. Podchodzi pod Urząd Miasta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Krzysztof Świderski)

*Sytuacja w powiecie wołowskim, zwłaszcza w Brzegu Dolnym, jest trudna. Woda płynie równo z koroną wałów. Są one na bieżąco monitorowane i umacnianie. *

_ - W Brzegu Dolnym sytuacja jest bardzo trudna. Woda podchodzi pod urząd miasta. Wały w tym rejonie są umacnianie, a wszelkie przesiąki na bieżąco eliminowane _ - powiedział w niedzielę podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

Natomiast starosta wołowski powiedział, że powiat wołowski jest bardzo zagrożony, gdyż przez niego przechodzi aż 65 km Odry i jest czego pilnować.

Zobacz pokaz amatorskich slajdów:

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

Jurkowlaniec dodał, że niepokój służb budzi stan starych wałów w Brzegu Dolnym, które są nasiąknięte wodą i w dość słabej kondycji.

W powiecie wołowskim i trzebnickim, poniżej Wrocławia, tam, gdzie przypływa teraz fala kulminacyjna, pomaga wojsko i straż pożarna; mieszkańcy również monitorują wały i ustawiają wzmocnienia lub zapory z worków z piaskiem. Tak jest w Krzyżanowicach, gdzie ludzie sami ustawili wał, czy w Szymanowie, gdzie mieszkańcy przez cały czas monitorują napływającą wodę.

Jurkowlaniec zaapelował ponownie do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska, aby nie wchodzili na wały, które są już i tak bardzo osłabione i namoknięte wodą. Wojewoda przypomniał też, że mimo iż powyżej Wrocławia - m.in. w Oławie - woda opada, to jednak należy pozostać czujnym. Stan wody mimo wszystko jest wysoki i wały w wielu miejscach przesiąkają.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji ) na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: powódź 2010, odra, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz