Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

FBI: Ochroniarze strzelali bez uzasadnienia

0
Podziel się:

Prywatni żołnierze Blackwater naruszyli zasady użycia siły strzelając do cywilów w Iraku.

FBI: Ochroniarze strzelali bez uzasadnienia
(EPA/PAP)

*Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI)
wykazało, że śmierć 14 z 17 cywilów, ofiar wrześniowej akcji działającej w Iraku prywatnej firmy ochroniarskiej Blackwater, była nieuzasadniona i naruszyła zasady użycia siły. *

Dziennik "New York Times" pisze, że śledczy nie znaleźli dowodów potwierdzających wyjaśnienia pracowników Blackwater, jakoby iraccy cywile oddali strzały w ich kierunku.

Mimo że dochodzenie FBI jeszcze trwa, ministerstwo sprawiedliwości USA już_ Blackwater z siedzibą w Północnej Karolinie jest renomowaną prywatną firmą ochroniarską działającą w Iraku. To jedna z trzech takich firm zatrudnianych przez Departament Stanu USA. _ sprawdza te informacje - podkreśla gazeta.

Powołuje się przy tym na przesłuchiwanych w sprawie incydentu anonimowych przedstawicieli służb cywilnych i wojskowych.

FBI orzekło, że w trzech przypadkach można było przyjąć uzasadnienie użycia siły w ramach odpowiedzi na nagłe zagrożenie. Wykazano jednocześnie, że w czasie strzelaniny, która wybuchła w Bagdadzie 16 września, co najmniej pięciu pracowników Blackwater chwyciło za broń. Zginęło wtedy 17 irackich cywilów, 22 zostało rannych.

Po incydencie z Blackwater iracki rząd pozbawił immunitetu wszystkie działające w Iraku zagraniczne firmy ochroniarskie i podporządkował je irackiemu prawu. Rodziny trzech Irakijczyków, którzy zginęli w czasie strzelaniny 16 września, złożyły skargę w trybunale federalnym w Waszyngtonie przeciw Blackwater.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)