Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fedak: do walki z przemocą wobec dzieci trzeba zmiany postaw społecznych

0
Podziel się:

Zmiany postaw społecznych i zmiany w
ustawodawstwie to najważniejsze działania rządu, które mają
przeciwdziałać przemocy wobec dzieci - mówiła w piątek w Sejmie
minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Zmiany postaw społecznych i zmiany w ustawodawstwie to najważniejsze działania rządu, które mają przeciwdziałać przemocy wobec dzieci - mówiła w piątek w Sejmie minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.

Diagnoza zjawiska przemocy wobec dzieci, opracowanie raportu na ten temat, akcje społeczne i stworzenie warunków prawnych dla lepszej ochrony dzieci przed krzywdzeniem to - jak podkreśliła Fedak - podstawy rządowego planu przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

Minister pracy przypomniała, że jej resort zlecił badania na temat skali tego zjawiska i opracował raport na ten temat.

Badania pokazały, że 15 proc. Polaków stosowało przemoc wobec dzieci przynajmniej raz; 12 proc. - więcej niż raz, 1 proc. - wiele razy.

Wśród osób, które przyznały się do stosowania przemocy fizycznej wobec swoich dzieci, najwięcej (56 proc.) stosowało klapsy, 20 proc. uciekało się do szarpania i popychania, 15 proc. stosowało uderzania ścierką, paskiem lub innym przedmiotem. Przemoc psychiczną stosowało 8 proc. rodziców, a 2 proc. - przemoc ekonomiczną. Do stosowania wobec swojego dziecka przemocy seksualnej przyznało się mniej niż 1 proc. badanych.

"Ważne, by uwrażliwić społeczeństwo na ten problem i wskazać sposób reagowania. Badania pokazały, że istnieje pewna akceptacja społeczna: sąsiedzi uważają, że zgłaszanie tego typu przypadków to donos, a rodzice traktują bicie jako metodę wychowawczą" - mówiła Fedak.

Dlatego, jak zaznaczyła, potrzebne są akcje uświadamiające. "Chcielibyśmy, aby ich efektem było zmniejszenie skali zjawiska i zmiana postaw wobec przemocy" - dodała.

Fedak poinformowała, że jej resort opracował już odpowiednie zmiany w ustawodawstwie i w kodeksach. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o zapobieganiu przemocy w rodzinie, który wprowadza do polskiego prawa zakaz stosowania kar fizycznych i innych form poniżania dziecka.

Nowela kładzie nacisk m.in. na skuteczną ochronę ofiar przemocy oraz stworzenie mechanizmów ułatwiających izolację sprawców od ofiar. Nakłada na świadków przemocy w rodzinie obowiązek informowania o tym właściwych instytucji i wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, które pozwolą na ściganie przemocy domowej z urzędu. (PAP)

akw/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)