Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Federalny Urząd Antymonopolowy Rosji ukarał Gazprom Nieft

0
Podziel się:

Federalny Urząd Antymonopolowy w Rosji nałożył na Gazprom Nieft karę ponad
979 mln rubli (ok. 31,4 mln dol.) za złamanie prawa antymonopolowego - podała we wtorek agencja
ITAR-TASS.

Federalny Urząd Antymonopolowy w Rosji nałożył na Gazprom Nieft karę ponad 979 mln rubli (ok. 31,4 mln dol.) za złamanie prawa antymonopolowego - podała we wtorek agencja ITAR-TASS.

Gazprom Nieft nadużywał pozycji dominującej głównie poprzez ustalanie wysokiej ceny oleju napędowego i paliwa lotniczego w okresie IV kwartału 2010 roku i początku 2011 roku.

Spółka w pisemnym oświadczeniu przyznała się do naruszenia praw o ochronie konkurencji. Dodatkowo wystosowała ustne i pisemne wyjaśnienia dotyczące wyeliminowania tych naruszeń i ich skutków. Te i inne okoliczności urząd wziął pod uwagę w procesie wyznaczania wysokości kary.

W poniedziałek urząd nałożył kary także na spółki Rosnieft w wysokości 1,75 mld rubli (ok. 56,1 mln dol.), oraz Bashnieft - 778 mln rubli (ok. 25 mln dol.).

Spółka Rosnieft dopuściła się "nadużywania pozycji dominującej przez stworzenie i utrzymanie wysokich cen oleju napędowego i paliwa lotniczego w okresie od 4 kwartału 2010 roku do stycznia 2011 roku" - podał urząd.

Z kolei Bashnieft obwinia się o wprowadzenie i utrzymywanie wysokich cen paliwa samochodowego na rynku hurtowym w okresie od kwietnia do września 2011 roku. W celu usunięcia naruszeń spółka obniżyła ceny benzyny o ponad 15 procent. Zrealizowano to w dwóch etapach - w październiku i listopadzie 2011 roku.

Kary zostały nałożone w ramach "trzeciej fali" działań antymonopolowych, skierowanych do zintegrowanych pionowo przedsiębiorstw działających na rynku ropy.

Federalny Urząd Antymonopolowy w Rosji poinformował również, że nadal trwa postępowanie administracyjne przeciwko spółkom Łukoil oraz TNK-BP Holding.(PAP)

mpu/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)