Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fedyszak-Radziejowska laureatką nagrody im. bp. Andrzejewskiego

0
Podziel się

Socjolog i etnograf, przewodnicząca Kolegium IPN Barbara
Fedyszak-Radziejowska została laureatką nagrody im. biskupa Romana Andrzejewskiego za rok 2010.
Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator".

bEgSuzyZ

Socjolog i etnograf, przewodnicząca Kolegium IPN Barbara Fedyszak-Radziejowska została laureatką nagrody im. biskupa Romana Andrzejewskiego za rok 2010. Nagrodę przyznaje Fundacja "Solidarna Wieś" i tygodnik rolników "Obserwator".

Nagrodę w czwartek wręczył prymas-senior kard. Józef Glemp podczas uroczystej gali w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Odbierając nagrodę, laureatka podkreśliła, że rodziny rolnicze są "fundamentem wolności i niezależności gospodarczej". Wyraziła też nadzieję, że jej publikacje przyczynią się do tego, iż "polscy ekonomiści dostrzegą w rolnictwie polską rację stanu". Fedyszak-Radziejowska oceniła też, że "sukcesem będzie to, jeśli polscy politycy, poza PSL, dostrzegą polskie rolnictwo, a nie tylko autostrady". Na zakończenie podkreśliła, że "czyniąc krzywdę rolnikom, czynimy przede wszystkim krzywdę samym sobie".

bEgSuzzb

Podczas czwartkowej gali w Sekretariacie KEP wręczono także stypendia im. bp. Andrzejewskiego dla młodzieży z ubogich rodzin z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący KEP abp Józef Michalik, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, sekretarz KEP bp Stanisław Budzik, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, przewodniczący NSZZ RI "Solidarność" senator Jerzy Chróścikowski oraz przedstawiciele różnych branży i instytucji związanych z rolnictwem.

Przewodniczący Rady Fundacji "Solidarna Wieś" Sławomir Siwek podkreślił, że Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować Fedyszak-Radziejowską przede wszystkim za "prowadzone w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk badania nad aktywnością rolników i kondycją kapitału społecznego polskiej wsi".

Obradująca pod honorowym przewodnictwem biskupa Alojzego Orszulika kapituła postanowiła ponadto uhonorować laureatkę za "obronę godności rolników i trwałości rodzinnych gospodarstw rolnych zgodnie z ideą solidarności" oraz za "odwagę w dyskusji z opiniami wielu elit, marginalizujących problemy polskiej wsi".

bEgSuzzh

Barbara Fedyszak-Radziejowska ma 61 lat; jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1987 pracownik naukowy w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Od trzech kadencji wiceprzewodnicząca KZ NSZZ "S". W latach 1996-2010 pracownik naukowy Wydziału Administracji i Nauk Społecznych PW.

Od 2007, z rekomendacji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, od 2010 przewodnicząca Kolegium. Była członkiem Rady ds. Wsi przy Prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Autorka i redaktor publikacji z zakresu socjologii wsi. W badaniach Fedyszak-Radziejowska koncentruje się na procesie zmian zachodzących w społecznościach wiejskich pod wpływem integracji Polski z UE. Przedmiotem jej zainteresowań jest przedsiębiorczość wiejska i jej rola w rozwoju gmin wiejskich.

Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego (1938-2003), długoletniego krajowego duszpasterza rolników, ustanowiła w 2004 r. Fundacja "Solidarna Wieś". Sama fundacja powstała w 1997 r. z inicjatywy biskupa Andrzejewskiego. Podstawowym celem jej działania jest pomoc w kształceniu rolników oraz wspieranie rozwoju cywilizacyjnego i kulturalnego wsi oraz małych miast - ze szczególnym uwzględnieniem działania na rzecz rozwoju czytelnictwa i społecznych instytucji kształceniowych. Cele te realizowane są m.in. poprzez organizowanie i finansowanie nagród i stypendiów dla osób zajmujących się problematyką rozwoju wsi i miast. (PAP)

bEgSuzzi

skz/ mca/ malk/ gma/

bEgSuzzC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)