Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Feministki: znieczulenie przy porodzie powinno być bezpłatne

0
Podziel się:

O zapewnienie kobietom możliwości korzystania z bezpłatnego znieczulenia
farmakologicznego przy porodzie, apeluje Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w liście do
minister zdrowia Ewy Kopacz.

*O zapewnienie kobietom możliwości korzystania z bezpłatnego znieczulenia farmakologicznego przy porodzie, apeluje Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny w liście do minister zdrowia Ewy Kopacz. *

Federacja wyraża ubolewanie, że poród ze znieczuleniem farmakologicznym został pominięty w projekcie rozporządzenia o standardzie opieki okołoporodowej, w konsekwencji czego pozostaje usługą odpłatną. "Każda rodząca powinna mieć prawo do wyboru skorzystania ze znieczulenia, jeżeli nie występują istotne przeciwwskazania medyczne" - czytamy w liście.

"Uważamy, że określenie znieczulenia farmakologicznego jako +ingerencję w naturalny proces ciąży lub porodu+ w projekcie rozporządzenia o standardach opieki okołoporodowej i tym samym traktowanie porodu ze znieczuleniem farmakologicznym jako wykraczającego poza standard jest decyzją niesłuszną, godzącą w prawo kobiety do decydowania o swoim zdrowiu reprodukcyjnym" - dodają feministki.

Zdaniem federacji fakt, że obecnie znieczulenie przy porodzie odbywa się odpłatnie, powoduje podział kobiet "według zasobności portfela". "Ponadto, zdarza się, że kobiety, które zapłaciły za znieczulenie nie otrzymują świadczenia, bo w szpitalu nie ma anestezjologa chętnego do jego wykonania. Taka sytuacja utrudnia kobietom aktywne współdecydowanie o przebiegu porodu. Kobiety nie mogą w żaden sposób zapewnić sobie korzystania z wybranych usług medycznych" - uważają autorki listu.

Zgodnie z projektem rozporządzenia dotyczącego standardu opieki okołoporodowej, kobieta ma prawo m.in. do wyboru miejsca porodu i osoby sprawującej opiekę medyczną, prawo do pełnej informacji o metodach łagodzenia bólu oraz do zapewnienia kontaktu z noworodkiem.

Standard zakłada, że kobiecie należy umożliwić wybór miejsca porodu (warunki szpitalne lub pozaszpitalne). Każda ciężarna powinna otrzymać wyczerpującą informację (obejmującą wskazania i przeciwwskazania) dotyczącą wybranego miejsca porodu. Ponadto musi być poinformowana, że zaleca się prowadzenie porodu w warunkach szpitalnych, z zagwarantowanym dostępem do wydzielonej dla cięć cesarskich sali operacyjnej, gdyż w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek powikłań, zarówno u matki, jak i u dziecka, możliwe jest natychmiastowe podjęcie interwencji medycznych. Decyzje należy odnotować w dokumentacji medycznej.

W przypadku porodu poza szpitalem, niezbędne jest zapewnienie dostępu do zakładu opieki zdrowotnej przygotowanego do udzielania wysokospecjalistycznej opieki zdrowotnej, w razie wystąpienia powikłań porodowych. Kobieta powinna też mieć możliwość wyboru osoby sprawującej opiekę spośród osób uprawnionych.

Osoba sprawująca opiekę podczas porodu powinna przedstawić rodzącej pełną informację o niefarmakologicznych i farmakologicznych metodach łagodzenia bólu oraz wspierać kobietę w jej własnym wyborze tych metod. W standardzie zalecone zostało wykorzystanie imersji wodnej oraz relaksacji w wodzie. Kobieta powinna być zachęcana, by podczas porodu nieustannie towarzyszyła jej osoba bliska. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

pro/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)