Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Festiwal "Dwa Brzegi" od soboty w Kazimierzu Dolnym i Janowcu

0
Podziel się:

200 filmów, spektakle teatralne, spotkania z aktorami reżyserami i pisarzami,
koncerty, wystawy składają się na program Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", który rozpocznie
się w sobotę w Kazimierzu Dolnym i sąsiednim Janowcu nad Wisłą (Lubelskie).

200 filmów, spektakle teatralne, spotkania z aktorami reżyserami i pisarzami, koncerty, wystawy składają się na program Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", który rozpocznie się w sobotę w Kazimierzu Dolnym i sąsiednim Janowcu nad Wisłą (Lubelskie).

Festiwal otworzy premierowy pokaz - w specjalnej, cyfrowej wersji - filmu "Prorok" Jacques'a Audiarda, nagrodzonego Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes w 2009 r. Wieczorem w malowniczej scenerii kazimierskiego zamku odbędzie się koncert bossa novy w wykonaniu artystów z Brazylii Francisa i Olivii Hime z zespołem.

Filmy w Kazimierzu będą pokazywane w namiocie kinowym przy ul. Nadwiślańskiej, pod gołym niebem na Małym Rynku a także w ruinach zamków w Kazimierzu i na przeciwległym brzegu Wisły- w Janowcu.

Na festiwalu wiele filmów zostanie pokazanych po raz pierwszy w Polsce. Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. "Wściekłość Pasoliniego" w reż. Giuseppe Bertolucciego, "Zawsze tylko ty" Richarda Loncraine'a, "Para na życie" Sama Mendesa, a także "Zemstę" najnowsze dzieło jednego z hongkońskich reżyserów kina akcji Jonniego To.

Swoją premierę światową będzie miał film Sławomira Gruenberga "Namaluj, co pamiętasz" - dokument opowiadający historię Mayera Kirshenblatta, który wyemigrował z Polski i osiedlił się w Kanadzie a w wieku 73 lat zaczął malować swoje wspomnienia z przedwojennego Opatowa.

W programie jest także retrospektywa filmów i spektakli teatru telewizji z udziałem Krystyny Jandy pod hasłem "I Bóg stworzył aktorkę". Janda wystąpi też w Kazimierzu w monodramie "Ucho, gardło, nóż".

Przypomniana zostanie również postać Jana Machulskiego. Oprócz pokazów filmów z jego udziałem - "Ostatni dzień lata", "Vabank" i "Sublokator" - widzowie będą mogli też zobaczyć Machulskiego w ostatniej roli, w filmie "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego.

Gośćmi festiwalu będą m.in. wielokrotnie nagradzany brazylijski reżyser Bruno Barreto, Andrzej Wajda, Andrzej Titkow, Piotr Szulkin, Halina Machulska, Jerzy Stuhr, Borys Szyc, Karolina Gorczyca, Manuela Gretkowska.

Na festiwalu nie zabraknie też koncertów i spektakli. Można będzie obejrzeć m.in. "Elektrownię dźwięku" spektakl muzyczny w wykonaniu formacji Małe Instrumenty, a także "Wyjechać ze skrzypkami" w wykonaniu Leo Kantora. Z koncertem pieśni żydowskich wystąpi zespół Noam, a zespół Carbido zagra koncert pt. "Cynamon (z dodatkiem Indii)", w którym różnorodną muzykę połączy z poezją Jurija Andruchowicza.

Festiwal zakończy się 9 sierpnia. Jego dyrektorem artystycznym jest Grażyna Torbicka.(PAP)

ren/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)